rtık dizel araçların özellikle Avrupa’da son yıllarda yasaklanmaya başlaması ve elektrikli otomobillerin gözde olması yerli araç üretiminde de ivmeyi elektrikli araca çevirmemize neden oldu. Bu gelişmeler ışığında GEN otomobil yaptığı prototip aracı İstanbul’da sergiledi.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil için babayiğit çıkışından sonra 5 yerli grup bu konuda çalışmalarına başlamıştı. Yerli otomobil çalışması için paydaşlar öncelikle bir ceo ataması gerçekleştirdi ve önümüzdeki günlerde projenin projeksiyonuna dair açıklamalar bekleniyor. Vestel’de yine aynı şekilde elektrikli araç ile ilgili geçen hafta VEO’nun tasarımları ile ilgili bir patent başvurusu gerçekleştirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İşte Yerli otomobil ‘VEO’

Şimdi yerli otomobil ile ilgili bu gelişmeler sürerken İsatanbul’a gidelim ve ilk prototipi hazırlanan ve görenleri adeta büyüleyen yerli elektrikli otomobili inceleyelim.

İstanbul otomobil fuarında görücüye çıkan TM 480 iç dizaynı, tasarımı, motoru ile tamamen yerli olan elektrikli otomobilin kısa süre içerisinde satışa sunulacağı belirtiliyor. Yerli ve milli elektrikli otomobil TM 480’in üreticisi ise Gürsel Güzel’dir.

İlk defa görücüye çıkardıklarını belirten Gürsel Güzel:

“iç tasarımı, dış tasarımı, mekanik tasarımı bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeni Ford Focus

 

Yerli ve milli elektrikli otomobil TM 480’in özellikleri ise şu şekilde  203 bg gücünde, 400 km menzile sahip, 100 km’de 10 TL  elektrik harcıyor, Tek oranlı redüktör ile 1 ileri 1 geri vitesi var, şehir şebekesiyle 8 saatte şarj olurken hızlı şarj ile 1 saatte şarj oluyor.

 

 

Yerli otomobil TM 480’in prototipi için 5 yıldır faaliyet gösterilmektedir. Bu süre zarfında AR-GE  harcamaları ise 6 buçuk milyon dolardır. Eğer imkanlar elverişli olursa 6 ay gibi en kısa sürede seri üretime geçileceği söyleniyor.  Ama prosedür şartlarını düşünecek olursak 2-3 yılı da bulabilir.

Yerli ve milli olan elektrikli otomobilin satış fiyatı ise 200.000 TL olarak açıklandı.

Türkiye’nin en büyük Sıfır km otomobil platformunda ilginizi çekecek yüzlerce modeli karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz. Araç karşılaştırma, Motosiklet karşılaştırması yaparak kafanıza takılan modelleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Güncel fiyat listeleri ile otomobil fiyatları ve araç kampanyalarından da haberdar olabilirsiniz. Sitemizi önermeyi unutmayın. Sıfır araç fiyat listesi ve Fiat Fiyat Listesi, ötvsiz araç fiyatları, engelli araç indirimi, otomobil kampanyaları ve diğer araç alımı ile ilgili merak ettiklerinizi sıfıraraçal.com üzerinden canlı müşteri destek hattına her zaman sorabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın