İki yıl önce tartışma yaratan bir prototipi ortaya çıkan fakat daha sonra sessizliğe bürünen yerli otomobil çalışmaları hakkında ara ara ısıtılıp servis edilen söylentiler dışında henüz ortada pek bir şey yok.  Bizde bu yazımızda yerli otomobil üretimi ile ilgili gelişmeleri irdeledik.

Her ne kadar basına Yerli otomobilde son viraj, sona gelindi gibi heyecan uyandıran başlıklar atılsada yerli otomobil ile ilgili bir prototip dışında henüz net bir şey yok. Zaten o prototipte tartışmalara neden oldu.

ÖTV Muafiyeti ile ilgili oluşturulan algı ise gerçeği yansıtmıyor.

Başından beri yerli otomobilin elektrikli olacağı söyleniyor. Son günlerde yerli otomobil de ÖTV olmayacağı ile ilgili haberler paylaşılıyor. Fakat elektrikli otomobillerde ÖTV yalnızca yüzde 3 oranında. Eğer konvensiyonel motorlara sahip bir yerli otomobil üretilecek ve ÖTV alınmayacak ise o zaman gerçek anlamda bir ÖTV muafiyetinden söz edilebilir.  Şuan benzin ve dizel kullanan motorlara sahip araçlarda ÖTV yüzde 45’den yüzde 160’lara kadar çıkıyor.

Yerli otomobil ile ilgili kimlerin ortaklığı dahilinde bir proje başlatılacağı konuşuluyor. Kamununda hissedar olacağı bu ortaklık kurulduktan sonra üretim için start verilecek.

Yerli otomobil ile ilgili son yapılan açıklamaları da dikkate alırsak özetle şunları sıralayabiliriz:

Yerli otomobil kamunun öncülüğünde Türkiye’ye ait olacak güçlü bir otomotiv markası olacak.

Üretim süreci için Kale, Karsan, Fiba, Sanko, Koç, Vestel, BMC gibi Türkiye’nin önde gelen gruplarıyla görüşmeler yapılıyor.

Kamuda yerli otomobil kullanılması planlanıyor.

Yerli otomobilin pazara güçlü bir giriş yapabilmesi için devletin hisse sahibi olacağı proje kapsamında ilk tasarım masraflarını kamu üstlenecek.

Bunun yanı sıra taksiciler başta olmak üzere tercihini yerli araçlardan yana kullananlar için düşük faizli kredi gibi farklı teşvikler sunulacak.

Şimdiki dönüşümde içten yanmalı motorlu araçlardan hibrit, elektrikli ve hatta otonom araçlara doğru güçlü bir yönelim ve strateji değişikliği mevcut.

Bir Cevap Yazın