Mercedes’in önde gelen modellerinden GLE 2019 yılı için yenilendi. 4 süspansiyonun tek tek ayarlanabileceği donanımlarla gelen GLE’nin şimdiye kadar birçok casus görüntüsüne erişmiştik. 2019 jenarasyonu için ipucu ( teaser ) videoları da görünen aracın resmi tanıtımı nihayet gerçekleşti. Alman otomotiv devi Mercedes, aerodinamik yapısı ile öne çıkan modeli Yeni GLE’yi SUV modelleri arasında konumlandıracak.

2019 Mercedes-Benz GLE Tasarımı

Daha dinamik ve aerodinamik bir tasarıma sahip olmasının yanı sıra aracın boyutları da eskisine göre bir miktar arttırılmış. Akslar arası mesafe 80 mm artmış ve 2.995 mm değerine gelmiş. Bu da arka koltukta seyehat eden yolcular için ortalama 70 mm daha iyi bir diz mesafesi olarak karşımıza geliyor. Baş mesafesinde de yine 33 mm gibi bir artış gösterilmiş. Yeni GLE’de yine farklı olarak 7 koltuk opsiyonunun da sunulacağını belirtmekte yarar var.

Mercedes GLE 2019 Motor Seçenekleri

Şuan için yeni GLE’nin teknik verileri açıklanan tek motor seçeneği, GLE 450 4Matic adlı versiyon oldu. Bu versiyonda hafif hibrit sisteme sahip 3.0 litrelik turboşarjlı ve sıralı 6 silindirli bir motor olduğunu söyleyelim. Hafif hibrit sistem ise bilindiği üzere, büyük ve ana gücü üreten bir benzinli motorun, ufak bir elektrik motorundan hızlanmalar gibi durumlarda takviye alması şeklinde çalışıyor. GLE 450 4Matic, 6 silindirli benzinli motorundan 367 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor. Yardımcı elektrik motoru ise ekstradan 21 beygir güç ve 250 Nm tork sağlıyor. Bu motor sistemi 9 ileri otomatik bir şanzıman ile kombine edilmiş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mercedes GLE Donanım Paketleri

Premium otomobil üreticisi Mercedes’in yaptığı açıklamalar doğrultusunda, aracın daha sonraki zamanlarda bu performanslı motor seçeneğine turbodizel, plug-in hibrit gibi alternatifleri de gelecek. Yeni GLE ayrıca Mercedes-Benz’in en güncel sürüş asistanı sistemlerine de içinde barındırarak geliyor. Bunlara aktif mesafe ayarlayıcı Distronic sistemi ve LiveTraffic adlı trafik takip sistemi örnek verilebilir. LiveTraffic donanımı sayesinde araç, yolun geri kalanında bir dur-kalk trafiği oluşmuşsa aracın hızını 100 km/s civarına indiriyor. Bu şekilde trafik tamamen durursa, aracın sensörleri de aracı otomatik olarak durdurabiliyor olacak.

Yeni GLE’de sunulan bir opsiyon ise E-Active Body Control System adlı bir gövde kontrol sistemi oluyor. Bu 48-volt elektrikli sistem, havalı süspansiyon sisteminin her bir tekerlekteki amortisörünü bağımsız olarak ayarlama imkanı sunuyor. Mercedes ayrıca bu sistemin, arazi koşullarında bir yerde takılma durumunda da müdahale ederek aracın yol tutuşunu artırdığını belirtiyor.

2019 için tamamen yenilenen Mercedes GLE, iç mekanda da birçok yenilikle karşımıza çıkıyor. Bunlardan dikkatimizi ilk çeken tabii ki de

GLE İç Tasarım

Mercedes-Benz’in birçok yeni araçlarında gördüğümüz çift ekranlı konsol tasarımı oluyor. Bu konsol tasarımda orta alandaki ekran, MBUX adlı bilgi-eğlence sistemini içeren ekran oluyor. 12.3 inç ebatlarındaki bu bilgi-eğlence ekranının hemen yanında, yine aynı boyutta olan dijital gösterge paneli yer alıyor. Seçenek olarak sunulan head-up display ise eski nesle göre 2 kat daha büyük ve %20 dolaylarında daha parlak olarak geliştirilmiş. Kokpitte konforu maksimuma çıkaran bir diğer donanım olarak ise Energizing olarak isimlendirilen koltuk yapısnı görmekteyiz. Bu sistem, sürücünün ve yolcunun oturma şekillerine göre belirli aralıklarla koltuk ayarını otomatik olarak yapıyor.

2019 Mercedes GLE Fiyat Listesi

Yeni Mercedes GLE, Ekim 2018’de Fransa’da düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıtılacak. Aracın  Avrupa’da ki satışlarına ise 2019’un ilk aylarında başlanacak. Yeni GLE’nin fiyatları ise satışların başlamasına yakın bir zamanda kamuoyu ile paylaşılacak.

 

Bir Cevap Yazın