Mazda CX-5 ve Mazda CX-3 modelleri arasına yerleşecek.

Mazda geçtiğimiz ay yayınladığı teaser verileri ile Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni jenerasyon Mazda  CX-3 modelini tanıtacağını düşünmemizi sağlamıştı. Fakat otomotiv devi büyük bir sürpriz yaparak ne yeni CX-3 modelini ne de CX-4’ün Avrupa versiyonunu tanıttı.

 

 

Japon otomobil üreticisi Mazda Cenevre Otomobil Fuarı’nda yepyeni bir crossover modeliyle gelmiş durumda. Mazda CX-30 adı verilen bu yüksek sürüşlü makine, CX-3 ve CX-5 modelleri arasına yerleşerek crossover ve SUV gamını genişletecek. CX kardeşlerinde çok daha tutucu bir yapıya sahip olan otomobilin kodo tasarım diline olan sadakati de gözlerden kaçmıyor. Orantılı yapısıyla crossover model Mazda CX-5 modelinden çok daha oturaklı görünüyor.

 

 

İlginizi Çekebilir: 2019 Avrupa’da Yılın Otomobili Belli Oldu

Yeni Mazda Cx-30, Mazda3 modelinin kullanmış olduğu Skyactiv-Vehicle Architecture platformuna oturtulmuş. Bu yeni modelin uzunluğu 4395 mm ve genişliği 1795 mm’ye sahip olan aracın aks mesafesi de 2655 milimetredir. Bu uzunluk ölçü birimleriyle kendisini CX-3’ten daha büyük ve geniş gösteriyor. Aracın ağırlığı hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

 

 

Euro 6d-TEMP kurallarına uyan benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip olacak Mazda CX-30’a 6 ileri manuel vitesli ya da 6 ileri otomatik vitesli şanzıman ile satın alınabilecek. Modelin tüm benzinli motoruna sahip versiyonları Mazda’nın M Hybrid adını verdiği yarı hibrit sisteme sahip olacak. Bu içten yanmalı motor ile 24 voltluk lityum iyon bataryalara sahip elektrikli motor içeriyor.

 

 

Yeni hibrit CX-30 Mazda’nın en son model Skyactiv-X motoruna da sahip olacak. Bu sistem dizel ve benzinli motorların iyi yönlerinin alınmasını sağlıyor. Henüz performans verileri açıklanmayan araç için aynı platformu kullandığı Mazda3’e yakın olacağı düşünülürse bu yeni model 180 bg güç ve 222 Nm tork üretmesi  mümkün olabilir.

 

 

İlginizi Çekebilir: 2019 Renault Clio Tasarımı

Üretmiş olduğu 4 tekerden aynı anda alarak i-Active AWD sistemiyle iletecek. Mazda CX-30 arka ve ön tekerlerde tork kontrolü yapabilen GVC Plus sistemine sahip olacak. Mazda yetkilileri bu sistemin en iyi yol tutuşu ve tasarruf sağladığını belirtiyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin