Yeni araç almak için bayinin yolunu tuttunuz. Belki de uzun zamandır hayal ettiğiniz aracınıza kavuşmak üzeresiniz. Aracı biran önce almak için heyecanlanıyorsunuz. Yeni aracınızı teslim alırken yaşadığınız bu heyecan ve mutluluk aman size hata yaptırmasın. Araç teslimi sırasında bazı dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu unutmayın. İşte araç teslimi esnasında dikkat etmeniz gereken hususlar;

Kontrol edin!

Bayiden aracınızı eksiksiz olarak teslim aldığınıza dair bir belge imzalamanız istenecektir. Belgeyi imzalamadan önce aracın aksesuarları da dahil eksiksiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol edin. Gerekli kontrolleri yapmadan belgeleri imzalarsanız yada dikkatli kontrol gerçekleştirmeden aracı teslim alırsanız daha sonra araçta bir kusur görmeniz durumunda mağduriyetinizi giderecek haklı bir nedeniniz kalmayabilir.

Olmazsa olmazlardan biri garantidir

Günümüzde tüm teknolojik ürünler neredeyse garanti kapsamında tutuluyor. Yüksek meblağların ödendiği araç sektöründe de garanti oldukça önemlidir.

Garanti, aracınızın garanti kapsamında bulunan herhangi bir arızası durumunda ücretsiz olarak tamir edilmesini sağlar. Garanti kapsamı ve süresi değişiklik gösterebilir. Size verilen belgelerde aracınızda herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda, problemin firmanın garanti politikası çerçevesinde nasıl ele alınacağını öğrenebilirsiniz.

Peki araç garanti çeşitleri ve süreleri nelerdir?

Mekanik Garanti

Türk otomobil pazarında satılan otomobillerde yaygın olarak teslim tarihinden başlayarak mekanik arızalar için 1 yıl sınırsız kilometre ile garanti sunukuyor. Yalnız her marka ve modelde bu süre aynı değil. Bazı markalarda garanti süresi belirli km’ler dahilinde 2 yıla hatta 3 yıla kadar çıkabiliyor.

Yedek Parça Garantisi

Orijinal yedek parçalar takıldıktan sonra bir malzeme veya üretim hatası, kusurlu veya eksik teslimat nedeniyle şikayetler olması durumunda yedek parça garantisi doğar. Araç garantisi veya yedek parça garantisi çerçevesinde bir parça değiştirildiğinde, bu yeni bir yedek parça garantisi doğurmaz. Tam tersine mevcut araç veya yedek parça garanti süresinin dolmasıyla bu parçanın garantisi de biter.

Boya Garantisi

Otomobil firmaları tarafından sunulan boya garantisi, üretim hatasından kaynaklanan boyada kabarma, dökülme gibi sorunları kapsar. Boya garantisinin süresi genellikle aracın teslim tarihi itibariyle 3 yıldır. Sorunlar bu süre dahilinde hiçbir ücret istenmeksizin giderilir.

Paslanmazlık Garantisi

Otomobilin kaportasının herhangi bir nedenle paslanması veya delinmesi halinde devreye girer. Bir yıldan başlayan paslanmazlık garantisinde bu süre bazı markalarda 12 yıla kadar yükselebiliyor. Fakat yaygın uygulama 3 yıldır. Bu tip bir hasar oluştuğu takdirde yedek parça ve işçilik dahil olmak üzere hiçbir ücret talep edilmeden sorun giderilir.

Aracınızı teslim almadan önce yapacağınız diğer hususlar;

Şasi numarasını kontrol edin

Aracınızın motor ve şasi numarası ile faturadaki motor ve şasi numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin.

Aracınızın lastiklerini kontrol edin.

Aracınızın muayene tarihi artık araç tescil tarihine göre değil gümrük tarihine göre olmaktadır. Bu nedenle aracınızın showroomda veyahut stokta ne kadar zaman kaldığını öğrenebilirsiniz.

Aracınızın paspasları, bagaj havuzu, kullanım kılavuzları, yedek anahtar vs istemeyi unutmayın.

Bir de son olarak cebinize biraz bahşiş koyabilirsiniz. Bu mutlu gününüzde size aracınızın kapısını açan size orada bilgi ve hizmet veren personele bir kıyak yapabilirsiniz. J

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin