Modele aktif güvenlik donanımları eklenmiş ve verimliliği de belirgin olarak arttırılmış.

Son zamanlarda 7 koltuklu SUV segmenti rekabete kalkışmış durumda diyebiliriz. Bu durum özellikle de ABD için geçerli.  Çünkü son zamanlarda ABD için geliştirilen 7 koltuklu büyük SUV modeller arasında Kia Telluride, yeni Ford Explorer ve Hyundai Palisade gibi birçok modeli gördük.  Bunlara bir yenisi olarakta Toyota Highlander eklendi.

İlginizi Çekebilir: 2021 Volvo XC90 Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

 

 

  1. nesil Highlander, son yıllarda gördüğümüz tüm Toyota modellerinde bulunan tüm tasarımları bir arada toplamış. Toyota’nın yeni TNGA platformunun TNGA-K isimli bir versiyonu üzerinde yeni Highlander gerçekleştirildi. Temelde Corolla, RAV4, Camry ve Avalon gibi modeller ile de hemen hemen aynı altyapıya sahipler. Zaten neredeyse tüm otomobil üreticileri son zamanlarda bu şekilde modüler platformlar kullanıyor.

Ayrıca mevcut Highlander’larda olduğu gibi bu yeni nesilde de hibrit seçenek var. Fakat bu model hibrit seçeneği plug-in hibrit yani şebeke elektriğine priz ile takılarak şarj edilen hibritlerden değil. Benzinli seçenek ise atmosferik bir V6 motor ünitesine sahip olarak geliyor.

Modelde standart olarak gelen 3.5 lt’lik atmosferik V6 motor ünitesi 295 bg güç ile 356 Nm tork üretebiliyor. 2018 model Highlander Hybrid’de 3.5 lt’lik benzinli V& motor görev alıyordu, buna ek olarak bir çift elektrik motoru da araçta bulunuyordu. Yeni 2019 Highlander Hybrid’de ise benzinli motor 2.5 lt’ye indirilmiş. Yine atmosferik olan bu motor 4 silindere sahip ve 240 bg güç üretiyor.

İlginizi Çekebilir: Yakışıklı Sedan 2019 Hyundai Sonata New York Otomobil Fuarı’nda

Yeni hibrit Highlander’ın 306 bg’lik eski gücü 66 bg kadar azaltılmış ve bu sayede araç daha verimli hale getirilerek 10 lt / 100 km civarlarından 8 lt / 100 km’ye gerilemiş. Yeni Highlander’ın yenilenen motoru ve platformunun yanı sıra tasarımı da güncellenmiş. Toyota Rav4 ile kıyaslandığında daha az agresif bir tasarıma sahip.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin