Yayaların ve otomobillerin hareketlerini yapay zeka ve yüksek çözünürlükle önceden tahmin edebilecek LİDAR sistemi dünya devi Volvo ve Luminar ortaklığıyla tanıtıldı.

Bilindiği üzere Volvo ve Luminar Haziran ayında ortaklık yapacağını duyurmuştu. Bu haberin yankıları devam ederken Volvo ve Luminar iş birliği ile LİDAR isimli yapay zekalı yeni bir sistem geliştirildi. Geliştirilen bu sistem sayesinde trafikte yaya ve otomobillerin hareketleri önceden tespit edilebilecek ve trafik kazalarının önüne geçilmeye çalışılacak.

Yayaların hareketlerini önceden tahmin edebilen LİDAR sistemi Volvo ve Luminar ortaklığıyla LA Auto Show’da tanıtıldı. LİDAR sistemi yüksek çözünürlüğü ile dikkatleri çekiyor.

Temelde bir lazer sistemi ile çalışan yapay zekalı LİDAR sistemi nesne ve yüzeyin uzaklığını anlamaya bununla birlikte yayaların hareketlerini tespit etmeye olanak sağlıyor.

Trafikte yayalar ve otomobillerin hareketlerini tespit etmenin neredeyse imkansız olduğunun hepimiz bilincindeyiz. LİDAR sistemi sahip olduğu yapay zeka sayesinde yayaların ve otomobillerin hareketlerini önceden tahmin etmeye çalışıyor.

Volvo ve Luminar ortaklığında diğer otomobillerin trafikte nasıl davranacağını anlamak için uzun menzilli sensörler kullanılacağı açıklanmıştı.

LİDAR sistemi yayaların hareketlerini lazer kullanarak belirliyor. Sistem çubuk çizimleri ile o kişinin ne yapacağını belirlemek için kullanılıyor. Bu sistemle yayalar durmak veya geçmek için mi yaya geçidine yaklaşıyor? Bu sorunun cevabı netlik kazanacak.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin