Artık akıllı takip sistemi ile sürücü davranışları araç üzerinden incelenebilecek. Aşırı hız, trafik ihlali, hatalı durumlar söz konusu olduğunda sistem uyarı verecek.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından ülkemizdeki sürücü davranışları sebebiyle oluşan trafik kazalarını ve trafiği kilitlemeye yol açan durumların ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Akıllı takip sisteminin yazılımı da yerli ve milli olmakla birlikle sürücü davranışları da araç içinden incelenebilecek.

Trafik ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi hatalı durumlarda uyarıda bulunan bu sistem aynı zamanda araç içi sürücü davranışlarınında denetimi sağlanmış olacak. Sürücü davranışlarındaki hatalı durumlar kayıt altına alınarak bir veri merkezinde toplanacak.

 

Trafik takip sistemi

 

Toplanan veriler ise anında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirimi sağlanmış olacak. Herhangi bir hatalı durumu söz konusu olduğunda kolaylıkla tespit edilmesi mümkün olacak.

Akıllı takip sisteminin öncelik olarak ticari araç ve toplu taşıma araçlarında uygulamaya başlanacak. Sonra da sırasıyla Tükiye’deki tüm motorlu taşıtlarda devreye girmiş olacak.

Ulaştırma Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı şu sözleri söyledi :” Akıllı takip sistemi projesi Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında, İç İşleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlükleri ve üniversiteler işbirliği ile gerçekleştirildi. “ dedi.

Bu proje kapsamında  kazaların yüzde 50 azalması bekleniyor.

Projenin prototipi hazırlandı. Raporlarında da düzenleme sağlanıp hazır hale getirldikten sonra yasa ile zorunlu olması için meclise sunulacaktır.

Akıllı takip sistemi projesinin prototipi 2011 yılında geliştirilmiş fakat 2012 – 2013 döneminde fetönün bürokratları engelleyerek onaylanmamıştı. Şimdi ise bir an düzenleme sağlanıp hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın