Tesla’da Yolunda Gitmeyen Şeyler Var!

Tesla için Hedge’nin yöneticisi olan John Thompson geçtiğimiz günlerde 4 aya kadar iflas edeceğini söylemişti. Şimdi ise Tesla hisselerindeki değer kaybı ile konuşuluyor. Mart ayındaki piyasalarda en kötü düşüşünü yaşayarak hisselerinde %25’e yakın değer kaybetti.

Elon Musk’ın elektrikli araç üretimini sağladığı Tesla, Mart ayında hisselerinde büyük değer kabı yaşadı. 2010 yılında halka arz edilen Tesla en kötü performansını sergilemiş durumda görünüyor.

CNBC’deki haberlere göre ise Tesla’nın hisselerinde büyük düşüşler yaşanıyor, 2018 yılının ilk 3 ayında yüzde 17’yi geçerek değer kaybetmeye devam ediyor. 2013 yılının son aylarında düşüşe başlayan Tesla hızla değer kaybetmekte, bu haftaki değer kaybı yüzde 15 oldu.

 

Tesla Sedan

 

Hisselerin düşüş sebeplerinde biri ise Tesla’nın bir aracının California eyaletindeki ölümle sonuçlanan kazanın sebep olduğu düşünülüyor. Bir düşülerin sebebi ise siparişlerinin gecikmesi ve zamanında yetiştirilememesi de hisselerdeki değer kaybına yol açtığı düşünülüyor.

Moody2S ise geçtiğimiz şirketini kredi notunu pozitiften negatife çevirerek düşürdüğü görülüyor. Tesla’nın bir an önce Model 3 üretimin hızlandırması bekleniyor.

 

Tesla Model

 

Hedge’nin yöneticisi olan John Thompson’ın açıklamasında şu sözleri söyledi :“ Kariyer hayatımda böyle absürt duruma daha rastlamadım. Eğer Elon Musk şapkadan tavşan çıkarmak gibi bir şey yapamazsa bu şirket 4 aya kadar iflas edecektir. “ dedi.

Tesla’nın bi şekilde kar oranlarını açıklamak zorunda olduğu belirten Thompson, Tesla’da neler oluyor daha önce hiç görmedim sözlerini söyledi.

 

Tesla Model S

 

Thompson, Tesla’nın iflasın eşiğinde olduğunu belirten notlar gönderdi.

Thompson, Tesla’nın Ford’taki piyasa değerini ikiye katladığını belirtti. Bu sebeple Ford 2017 yılında ürettği 6 milyon araç ile 7.6 milyar dolar kar elde ederken, Tesla ise 2017 yılında sadece 100 bin araç üreterek 2 milyar dolar zarar ettiğini söyledi.

6 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin