Elektrikli araçlar hakkında gün geçtikçe daha fazla şey duyuyoruz. Elektrikli araçlar hayatımıza yavaş yavaş girmeye devam ederken Tesla aslında elektrikli araçların sanıldığından çok daha hızlı şekilde hayatımıza girmekte olduğunu kanıtladı.

Bu hafta Tesla’nın  Roadster‘ı ve ilk elektrikli tırı Semi‘ye zoom yaptık.

TESLA SEMİ

Elektrikli bir Tır olan Tesla’nın geçtiğimiz günlerde tanıtmış olduğu Tesla Semi‘ ye göz atalım. Tesla’ nın tırı olan Tesla Semi’nin dikkat çekici yanları şöyle ;

Semi tam dolum ile 800 km yol alabiliyor. Tır yüklü değilken 0-100 km/h  hızlanması ise 5 saniye. Bir tır’a göre oldukça dikkat çekici bir rakam diyebiliriz. Araç 40 dakikalık bir şarj ile 640 km yol gidebiliyor. Ayrıca aracın aktarım parçaları için de 1 milyon km garanti veriliyor.

Tesla Semi güvenliğe oldukça önem veren bir tır. Başlıca özellikleri ise araçta otomatik pilot bulunuyor. Sürücü uyumuş olsa veya sağlık problemi yaşasa dahi Semi, şerit takip sisteminden çıkmıyor ve diğer sürücüleri tehlikeye atmıyor. Tesla Semi’de ayrıca otomatik fren sistemi bulunmakta bu sayede yayalar için emniyet sağlıyor. Son olarak ta herhangi bir tehlikeli durum algıladığında sürücüyü bu konuda uyarıyor.

Tesla Semi’nin piyasaya sürüleceği tarih ise 2019 yılı.

Tesla Roadster

Tesla’nın geçtiğimiz hafta tanıtmış olduğu 2020’de üretime geçecek olan elektrikli  spor otomobili olan Roadster ‘ın dikkat çeken yanlarını sizler ile paylaşalım.

Roadster’ in en dikkat çekici özelliği oldukça güçlü bir motora sahip olması ve bu sayede yüksek hızlara çok kısa saniyelerde ulaşması.

Bu verileri ise şöyle ; 0-100 km hızlanması 1.9 saniye olmakta ve 418 km/h bir hıza ulaşabiliyor.

Şu şekilde ifade edelim; siz daha göz kırpana kadar Tesla Roadster 100 km/h hıza ulaşmış oluyor. Özellikle elektrikli bir motora sahip araçta bu kadar hızlı bir şekilde yüksek süratlere ulaşıyorsanız buna bir mühendislik harikası diyebiliriz.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin