Yollarda seyir halindeyken her zaman biranda durmak mümkün olmayabilir. Kazaların birçoğunun öndeki araca arkadan çarpma şeklinde olduğunu düşündüğümüzde takip mesafesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara riayet edilmediğini söyleyebiliriz.

Trafikte çoğu zaman takip mesafesi göz ardı edildiği için can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yazımızda “Takip Mesafesine” dikkat çekmek istedik.

 

Takip Mesafesi Nedir?

Takip mesafesi trafikte seyir halinde aynı şeridi kullanan, art arda sıralanmış iki araçtan arkada olanın hızının metre cinsinden yarısına denir. Yani seyir halinde birbirlerini takip ederek ilerleyen iki araçtan arkada olanın hızının metre cinsinden yarısı takip mesafesi olarak adlandırılır. Örneğin saatte 90 km hızla ilerleyen A aracının önündeki B aracı ile takip mesafesi 45 m olmalıdır.

Elbette trafikte seyir halindeyken takip mesafesini belirlemek için nesnel ölçütler kullanamayız. Fakat sağlıklı bir takip mesafesi oluşturmak için halk arasında 88-89 kuralı olarak bilinen 2 saniye kuralı vardır.

88-89 (2 Sn)  Kuralı Nedir?

Takipte olan araç, öndeki aracın eriştiği noktaya normal sürüşle iki saniye de erişebiliyorsa takip mesafesi hızınızın yarısı kadardır.

Fren mesafesi ve reaksiyon mesafesi nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bunun için öndeki araç, asfalt yaması, üst geçit gölgesi veya işaret levhası gibi bir noktadan çıktığı an, normal bir tempoyla “88-89” diye saydığımızda, (bu yaklaşık iki saniyedir) aracımız aynı noktaya varıyorsa, işte bu mesafe uygun bir takip mesafesidir.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin