AWD coupe Prodrive P2’ye minik GT-R olarakta adlandırabiliriz. Otomotiv sektörüne Prodive’in kendini kanıtlaması için ürettiği bir olarak başlayan P2, bundan 13 yıl önce 2006 yılında son teknoloji donanımları ile ortaya çıkmıştır.

 

 

Modifiye edilen Subaru ünitesini kullanan P2, 2.0 litrelik bu ünitede 350 bg güç üretebiliyordu. 6 ileri manuel şanzıman ile araç kullanıcıları tarafından eleştirilen 4 silindirli motor, ürettiği gücü tekerlere aktarıyordu. Prodrive ekibi P2’nin 0’dan 100 km hıza ulaşmasını 4 saniyede olduğu iddia ederken maksimum seviyedeki hızının ise 280 km/sa olduğunu belirtiyorlar.

Model anti lag sistemine sahip gerçek bir WRC gibi alev atarken, Prodrive’ın aktif difrensiyel teknolojisini kullanıyordu.

 

 

İlginizi Çekebilir: ÖTV ve KDV İndirimleri 3 Ay Daha Uzatıldı

Prototip olan model Prdrive’ın İngiltere’de bulunan tesisinde sadece 9 aylık bir süreç içinde tasarlanıp üretildi. Aracın keskin yapısının arka kısmında kendisini McLaren F1’den tanıdığımız Peter Stevens bulunuyordu.

Keskin hatları çoğu kullanıcıya hoş görünmüyor olsa da aracın amacı güzel görünmek değildi. Aracın her köşesinde hava kanalları bulunan iki kapılı yarış arabası, delirmiş ralli araçları gibi görünmenin peşinde.

Subaru Markasının Şasisin Kullanıyor.

Araç şasisini Subaru’dan alıp İmpreza modeli yerine Subaru R1 modelinin altyapısını kullanmış. Kompakt şasi Prodrive mühendisleri ekibince elden geçirilerek gövdeye ve daha güçlü motora uyum sağlaması gerçekleştirilmiş.

İlginizi Çekebilir: Yeni Renault Clio, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Tanıtılabilir

Araç 350 bg güce sahip olmasına rağmen anti lag sistemi ve ATD gibi sistemlere sahip olan P2, zamanının en iyi otomobillerinden biri olmayı başardı.

P2 üretime geçmiş olsaydı 40 bin Euro’dan satışa sunulacaktı. Fakat firma bu model için hiç seri üretim almak için düşünmedi.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin