Subaru Otomotiv Dünyasında 60. Yılını Kutladı.

Subaru ilk olarak 1930’lu yıllarda uçak üretimyle tanınmış ve büyük atılımlar gerçekleştirmişti. Şirketin uçak üretiminden sağladığı mühendislik birikimleri ve mükemmeliyetçi davranışları Subaru’yu otomotiv sektörüne yöneltti. Bu da otomotiv sektöründeki başarısına büyük ölçüde fayda sağladı. 1958 yılının mart ayında ilk olarak Subaru 360 modeli piyasaya sürüldü. Farklı duruşu ve değişik yapısıyla ona Lady bird (Uğur böceği) ismi verildi. Bununla birlikte Subaru 360 Japonya otomobil endüstrisinde bir kilometre taşı haline gelmiş oldu.

1966 yılında ise ilk Boxer motor seçeneğine sahip Subaru 1000 modeli tanıtıldı. Subaru tarihinde en önemli otomobillerinden birisi ise 1972 yılında tanıtılan Subaru Leone 4WD Station Wagon modeli oldu. Bu modele kadar 4 tekerlekten çekiş sistemi sadece arazi araçlarında kullanılarak sınırlandırılmıştı.

 

Subaru 1000

 

Ancak yine Subaru mühendisleri bir ilki gerçekleştirerek 4WD sistemi ile birlikte Subaru Leone 4WD Station Wagon modeline 4 tekerden çekiş sistemini yerleştirmeyi başardılar. Önemli değişik spor aktivitelerinin artmasıyla popüler müşteri kitlesini sürekli genişletmeyi başardı. Subaru’nun simetrik olarak sürekli dört çekerin kökenini oluşturmuş oldu.

 

subaru leone

 

Subaru, ilk olan Boxer motor seçeneğinden 52 yıldır, ilk oluşturduğu dört çeker sisteminden ise 46 yıldır vazgeçmiyor. 1970’li ve 1980’li yıllarda model seçeneğinde çeşitliliği artırarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış.

İlk 2.0 lt motor seçeneğinide 1989 yılında piyasaya sunarak otomobil pazarında bir ilki gerçekleştirmişti.

1990’lı yıllar ise Subaru’nun dönüm noktası oldu. Efsane İmpreza modelindeki tasarım ve Ralli şampiyonasındaki başarılar, bu dönüm noktasına önemli ölçüde etki eden etkenler arasındadır. 1994 yılına doğru ise geniş ve sportif olan Outback modeli lanse edildi.

 

Subaru impreza

 

1997 yılında ise suv araçlar ile binek araçların güçlü yanlarının ortak noktası olan Subaru Forester modeli yollara çıktı.

 

subaru forester

 

Subaru, geçtiğimiz son 20 yılda güvenlik teknolojisinde de önemli değişikler sağlayarak tüm modellerinde geliştirme ve iyileştirme için sürekli çabalarını gösterdi. Spor otomobili olan BRZ modelinden ise Euru NCAP testinden en yüksek puan olan 5 yıldızı elde etmeyi başardı.

subaru brz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin