Elektrikli Macan modeli modeli farklı isimle gelebilir

Porsche’nin elektrikli Boxster fikri ise 2011 yılına dayanıyor. Alman marka o dönemde çalışır bir prototip geliştiren, Boxster E adının verdiği sıfır emisyonlu araçtan 242 beygir güç ve 540 Nm tork almayı başarmıştı.

İçten yanmalı motordan 185 kilogram daha ağır olan elektrikli Boxster 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.5 saniyede çıkabiliyordu.  200 km/s limitli olan maksimum hız pek etkileyici olmasa da bagaj altında bulunan 29 kWh’lik batarya 170 km menzil sunabiliyordu.

 

 

İlginizi Çekebilir: Nissan Elektrikli Geleceği: IMq Concept

Porsche, dört çeker olan EV’nin yanı sıra iki tane de arkadan itişli ve öne yerleştirilen tek motorlu Boxster E prototipi üretmişti. Bu ikilinin teknik verileri ise 150 km/s ile sınırlı maksimum hızı var ve 0’dan 100 km/s hıza 9.8 saniyede ulaşıyor.

Pekte etkileyici özellikler taşımayan Boxster E, Porsche’nin elektriklenme adına attığı küçük bir adımdı. Neyse ki 2011 yılından bu tarafa EV teknolojileri çokça gelişti ve Porsche %100 elektrikli ve de oldukça maharetli Taycan modelini tanıtacak. Stutgartlı üretici, dört kapılı sedana bir de Taycan Cross Turismo adlı bir station wagon versiyonu ekleyecek. Ayrıca da fosil yakıta ihtiyaç duymayan Macan modelide planlar dahilinde.

 

 

Bundan sonra 718 Boxster ismini taşıyan ortadan motora sahip spor coupe de yakın gelecekte içten yanmalı motorunu kaybedebilir. Which Car’a konuşan Porsche’nin sahibi Oliver Blume, ortadan motor düzeni sayesinde 718 Boxster’ın EV dönüşümüne son derece uygun olduğunu belirtti. Buna karşın Blume, sene içerisinde verilecek kararı etkileyen asıl noktanın böyle bir modele olacak talebin olduğunu belirtti.

 

 

Elektrikli Porsche Boxster, eğer olumlu olacak olursa güncel platformunun modifiye edilmiş bir versiyonundan ziyade adanmış bir EV platformunda yükselecek. Porsche, gövdenin de yüzde 100 elektrikli bir model için uygun olmadığı düşünülüyor ve bu sebeple sıfırdan tasarlama yoluna gidecek.

İlginizi Çekebilir: 2021 Renault Megane Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

Blume, açıklamasında elektrikli Porsche Macan’ın yolda olduğunu bir kez daha hatırlattı ancak 2020 yılında gelecek crossover’ın farklı bir ismi taşıyacağı belirtildi. Yerden yüksek EV’nin tasarımı da temel alacağı standart Macan’dan da farklı olacaktır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin