2018’in ilk çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak olan Skoda Karoq, C segmentinde  SUV karoser yapısı ile oldukça iddialı. SUV dünyasının yeni oyuncusu Karoq, 1,0 ve 1,5 benzinli motorlara ilave 1,6 l dizel ile gelecek.

Skoda 2017 yılında satışa sunduğu ilk SUV modeli Kodiaq ile tüm dünyada ciddi satış grafiklerine imza atmayı başardı.  Bu sınıftaki iddiasını sürdüren Çek üretici şimdi ise Karoq modeliyle kompakt SUV sınıfına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Ülkemizde 1,0 l (115 PS), 1,5 l (150 PS) benzinli ve 115 PS güç üreten 1,6 l dizel motorlarla önümüzdeki şubat ayında satışa sunulacak olan aracın 2018 yaz aylarında tüm motor seçeneklerine 7 ileri DSG otomatik vites seçeneği de eklenecek. 4×4 versiyon ise 1,5 l benzinli motorlarla 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde satışta olacak.

Karoq, tipik bir Skoda olarak yine sınıfındaki rakiplerinden daha geniş bir iç mekâna sahip. 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1,630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan meydana gelen “VarioFlex” sistemi, koltukların kolayca araçtan çıkarılmasına imkân tanıyarak 1,810 litrelik bir alan oluşturuyor. Güncellenen yazılımlarla 20’ye yakın güvenlik donanımına ev sahipliği yapan Karoq, Skoda markasında bir ilke imza atarak dijital gösterge paneli ile sürücüye bilgileri ulaştırıyor.

Markanın tasarım diline sadık kalan araç, keskin geometrik şekilli farlarında full-LED teknolojisine yer vermiş. Yol, hava veya karşıdan gelen aracın durumuna göre şiddetini ayarlayan “Işık Asistanı” özelliğinde ise silecekler çalıştığında farları otomatik olarak açıyor.

Zorlu yol senaryoları için geliştirilen özel bir şase kullanan Karoq, rakiplerine referans olacak nitelikte 4×4 özellikleri de sunuyor. Dinamik Şase Kontrol ile 5 farklı süspansiyon ve şanzıman uyarlaması bulunan araçta “Normal”, “Sport”, “Eco”, “Individual” (Kişisel) ve “Snow” (Kar-4×4 versiyonda) sürüş modları yer alıyor.

Karoq yeni 1,5 litrelik TSI motorunda yakıt tasarrufu için geliştirilen silindir kapama teknolojisine sahip. Sistem, fazla güç gerektirmeyen durumlarda motoru iki silindir olarak çalıştırıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin