Tüm otomobil kullanıcıları ve otomobil alacaklara sevindirici bir haber

Sıfır araç alımında uygulanan ÖTV ve KDV indirimi tarihleri uzatıldı. 31 Mart 2019 tarihinde sona ermesi beklenen ÖTV ve KDV indirimleri Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın kararı ile ÖTV ve KDV indirmleri tarihine uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan son dakika açıklamasıyla birlikte Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; otomotiv, konut, beyaz eşya ve mobilya da geçerli olan ÖTV ve KDV indirimlerinin son geçerlilik süreleri 2. kez uzatıldı. 31 Mart 2019 tarihinde son bulması beklenen indirimler 30 Haziran 2019 tarihine kadar geçerli olacak şekilde uzatıldı.

İlginizi Çekebilir: Yeni Opel Combo Ülkemizde Satışa Sunuldu

Bu uygulama da ÖTV ve KDV indirimi nasıl oluyordu yeniden hatırlayalım. 2018 yılının sonlarında başladı ve verrgisiz fiyatı 70.000 TL’yi geçmeyen araçlar için ÖTV oranı %45’ten %30’a düşürüldü. Yine vergisiz fiyatı 70.000 TL ile 120.000 TL arasında olan araçlar için ise ÖTV oranı %50’den %35’ çekilmişti.

 

 

Bu indirimler 1.6 lt hacminden büyük motorlu otomobilleri kapsamadı. Onlarda ise ÖTV oranı %60’ta kaldı. Bunlara ek olarak ise ticari araçlarda KDV oranı da %18’den %1’e düşürülmüştü.

İlginizi Çekebilir: 2021 Nissan Qashqai Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

Otomotiv sektörünün dışında da bu indirimler, beyza eşya ÖTV’sinin sıfırlanması ve mobilyada KDV’nin %18’den %8’ düşmesi şeklinde idi. Tapu harçlarındaki indirimlerde 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek. Bu indirim kapsamında  tapu harçları %4’ten %3’e indirilmiş, konut alımında da KDV indirimi %18’den %8’e indirilmişti.

ÖTV ve KDV indirmlerinden faydalanarak hemen sizde sifiraracal.com üzerinden sıfır araç modelleri için fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin