Otomobil pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Otomobiller artık neredeyse herkes için temel bir ihtiyaç maddesi haline geldi. Hal böyle olunca hem asfaltlara yeni çıkan sıfır araçlar hem de kullanılmış ikinci el araçlar azımsanamayacak rakamlar ve büyük bir pazar ortaya çıkarıyor.

Biz de bugün bu pazar da gündemde olan önemli iki soru üzerinden bir değerlendirme yapacağız.

  1. Sıfır aldığınız bir aracı elden çıkarmak istediğiniz de zarar mı ediyorsunuz yoksa kar mı?
  2. Satmak İstediğinizde elden kolay çıkarabileceğiniz kullanılmış araçlar hangileridir?

Sıfır aldığınız bir aracı elden çıkarmak istediğiniz de zarar mı ediyorsunuz yoksa kar mı?

Sıfır aldığınız bir aracı normal şartlar da elden çıkarırken aldığınız fiyatın aşağısında rakam söylemeniz lazım. Araca çok iyi baksanız dahi, hatta araçla sadece 100 km yapmış olsanız bile o araç artık sıfır araç olmayacağı için değeri ikinci el piyasası şartlarında düşünülecektir.

Fakat ülkemizde sıfır otomobiller neredeyse her ay hatta on beş günde bir ciddi şekilde zamlanmaktadır. Örnek vererek açıklamak gerekirse Mart ayında 80 bin lira olan C segmenti bir araç şuan da 90-95 bin lira arasında bir fiyata sahip. Eğer Mart ayında sıfır bir araç aldıysanız aracı elden çıkarmak istediğinizde ödediğiniz rakamın üzerinde bir fiyata elden çıkarabilirsiniz.

Satmak İstediğinizde elden kolay çıkarabileceğiniz kullanılmış araçlar hangileridir?

Satmak istediğinizde elden kolay çıkarabileceğiniz araçlar sizlerin de bildiği üzere sıfır olarak Türkiye’de en çok satılan araçlardır.

Bu araçların başında Türkiye’de pazara hakim diyebileceğimiz Renault, Fiat, Volkswagen gibi markaların modelleri geliyor.

2017 yılının ilk 8 ayında Renault 76.493, Fiat 69.092 ve Volkswagen 67.350 adet araç satarak Türkiye’de en çok araç satan otomobil markaları oldu. Bu nedenle bu markaların araçlarının piyasada daha fazla sirkülasyonunun olacağını görüyoruz. Bu markaların araçları araç pazarında daha çok el değiştirme imkanına sahiptir. Ancak gelişen teknoloji ve servis ağları ile beraber artık Türkiye’de az satan markalarda ikinci el piyasasında eskiye göre daha çabuk ve daha çok alıcı bulabiliyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin