Sıfır araç alacaklar dikkat zam üstüne zam geliyor!

Küresel piyasalardaki inişli çıkışlı dalgalanmalar neticesinde döviz kuru rakamlar rekor artışlar göstermekte bu artışın neticesinde de sıfır araçlarda zammı beraberinde getirmektedir.

2018 yılı 1 Ocak tarihinden bu yana sürekli artış gösteren Euro yüzde 10’luk bir artışla yeni rekoruyla 5 lira seviylerine ulaşmış durumdadır. Bununla birlike satış şirketleri de haliyle etiket fiyartlarını değiştirmek zorunda kaldılar. Döviz kurundaki büyük artış neticesinde daha dayanamayan otomotiv markaları Nisan ayında yüzde 3 ila yüzde 6 arasında ara ara zam yapmak zorunda kaldılar. Mayıs ayında da yeni zamların kapıda olduğu söylentiler arasında yer alıyor.

 

Nissan otomotiv markasının Türkiye Genel Müdürü olan Sinan Özkök, piyasalardaki 3 kademeli artışın olduğunu belirterek şu sözleri ifade etti :” Her marka 2 aylık stoklar halinde ilerlemekteydi. Mart ayı gibi 2017 model araçların stokları bitti. 2018 modeller geldi. Haliyle fiyatlar daha da arttı. Euro6 normalleriyle de dizel fiyatları da yükselmiş oldu. Şimdi ise döviz kurundaki artışlar seyir göstermekte. “ dedi. Bazı markaların ise yüzde 6’lık zam yaptığını fakat kampanyalar ile satış rakamlarını dengelemeye çalıştıklarını belirtti.

Toyota otomotiv markasının Türkiye Pazarlama ve Satış Ceo’su Ali Haydar Bozkurt ise kur tahmini yapmak eskisi gibi kolay olmadığını daha da zorlaştığını söyledi. Döviz kurundaki yükselişler otomobil markalarını zor durumda bıraktığını belirtti. Mayıs ayında da zamların geleceğinin üzerini vurguladı. Tüketiciler için de mesajda bulunan Bozkurt fiyatların yine artacağını fakat kampanyalar ile desteklendiğini sıfır otomobil almak isteyenler zamdan etkilenmeden almak için acele etmelerini söyledi.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin