Seat’tan ayrılıp bir marka haline gelen Cupra, kuruluşunun ilk yılında Formenter isimli sportif bir crossover konseptiyle karşımıza çıkıyor. Bu ilk konsept gelecekte markanın Seat markasında bir karşılığı olmayacak ilk özgün seri üretim modeli olacak.

Cupra Ateca modelini sunduğu ilk yılında 14 bin 400 adetlik satış rakamlarına ulaşarak potansiyelini kanıtlayan İspanyol marka, önümüzdeki 5 yıl içinde satış rakamlarını iki katına çıkarmayı hedefliyor. İlk özgün üretim Formentor işte bu yüzden marka için önemli bir otomobil olacak. Yepyeni teknolojilere ve performans odaklı bir motora sahip olacağı açıklanan Formentor modelinin tasarımdaki öncelikli hedefi ise kullanıcılarının dikkatini çekmek olmuş.

 

 

İlginizi Çekebilir: 2020 Renault Megane İlk İzlenimler

Dinamik proporsiyonlara sahip olan modelde, güncel Seat modellerinden farklı olarak daha da kaslı ve kıvrımlı bir form tercih edilmiş. Sportif bir crossover olarak tanımlanan Formentor’un gövde rengi mat petrol mavisiyle lanse ediliyor. Özgün model Formentor sportif ve modern bir kabine de sahip.

Koyu krom kaplamalar ile dekore edilen kabinde Cupra logolu altı düz olan bir direksiyon simidine ve yan destekleri bulunan güçlü koltuklara yer verilerek sportif bir hissiyat sunulmuş. 10 inçlik multimedya ekranı ve digital gösterge paneli ise sportifliği teknolojiyle birleştiriyor. Kabindeki kalite ise en üst seviyelere ulaşmış.

 

 

Cupra’nın Formentor modeli etkileyici görünüyor

Cupra Formentor modeli gücünü bir plug-in hibrit sistemden alması da yeni markanın yüzünü tamamen geleceğe döndüğünü işaret ediyor. Araçta çift kavramalı otomatik DSG şanzıman ile kombine edilmiş. 245 beygir güç sağlayan plug-in hibrit teknolojisi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: 2021 Toyota Corolla Konsepti, Fiyatı ve Önizlemesi!

Sportiflik formülü DCC şasi teknolojisi ve diferansiyel kilidiyle tamamlanmış. İçten yanmalı motoruyla kombine edilen hibrit sistemin otomobilin kaç saniyede hızlandığı henüz açıklanmış değil ancak şunu diyebiliriz ki elektrik motorunun ilk hareket anından itibaren yüksek performans sunacağını açıklıyor. Hibrit teknolojisinin sunduğu bir diğer avantaj ise çevreci olması otomobilin ilk hareket anından 50 km/s hıza kadar elektrik gücü ile devam ediyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin