Robotize Şanzıman (Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzımanlar)

Bugün sizlere Robotize Şanzımanlar hakkında bilgi verip hangi marka hangi isim altında Robotize şanzımanı kullanmakta bunları sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak Robotize Şanzıman nedir sizlere kısaca bahsedelim.

Robotize Şanzıman ismini açacak olursak otomatiklerştirilmiş manuel şanzımanlar diyebiliriz.

Robotize şanzımanlar aslında bildiğimiz manuel şanzımanlardır. Manuel araçlardan ayıran farkı ise debriyajı kendisinin devreye sokup yeri geldiğinde beyin tarafından vites değişimini yapmasıdır.

Yani nasıl ki siz manuel araçta vites değişimi yapmak için debriyaja basıyorsanız Robotize şanzımanlar bunu sizin yerinize yapıyor. Ayrıca isterseniz vites değişimini otomatik olarak yapabilir istersenizde manuel olarak kendiniz vites geçişlerini sağlayabilirsiniz.

Gelelim yakıt tasarrufu konusuna bu konuda örnekleyerek anlatacak olursak tam otomatik şanzımanlarda frene basıp aracı durdurduğunuzda bile güç uygulayarak aracı hareket ettirmek istediğinden yakıt konusunda ekstra bir harcama olurdu ama Robotize şanzımanlar siz frene basıp aracı durdurduğunuzda debriyaja basıp aracı rahatlatır ve ekstra bir yakıt harcamasına sebep olmaz.

Olumsuz diyebileceğimiz yanına gelecek olursak tam otomatik şanzımanlarda durduğu yerde dahi güç üretmeye devam ettiği için yokuşta durup tekrar kalkmanız durumunda aracı geriye kaçırmazdı fakat Robotize şanzımanlarda araç durduğunda debriyaja basıldığı için araç güç üretmeyeceğinden ayağınızı frenden çektiğinizde araç  geriye doğru kaçırabilir. Ancak artık birçok araçta bulunan Hill Holder denilen yokuş kalkış destek sistemi sayesinde araç freni 3-4 sn. devreye giriyor ve geriye kaçırmayı engelliyor. Bir diğer eksisi ise vites değişimlerinde gazı birden kesip vitesi değiştirdikten sonra gaza tekrar yüklenildiği için öne doğru bir yığılma hissiyatı oluşuyor. Bu hissiyatın önüne geçmekte elbet mümkün. Vites değişeceğini anladığımız zaman manuel araçta yaptığımız gibi ayağımızı yavaşça gazdan çekersek vites geçişlerinde bu hissiyatı yaşamamış oluruz.

Gelin şimdide hangi markalar hangi isim ile Robotize Şanzıman kullanıyor bakalım.

FiatDualogic

PSA Grubu (Citroen ve Peugeot): ETG ve Auto6R

Volkswagen Grubu: ASG

OpelEasytronic

ToyotaMMT ya da M/M (Multimode Manuel Transmission veya Multimode Transmission)

Hondai-shift

Honda Modellerini İncelemek İçin Tıklayın

Toyota Modellerini İncelemek İçin Tıklayın 

Citroen Modellerini İncelemek İçin Tıklayın

Peugeot Modellerini İncelemek İçin Tıklayın 

Volkswagen Modellerini İncelemek İçin Tıklayın 

Opel Modellerini İncelemek İçin Tıklayın

Fiat Modellerini İncelemek İçin Tıklayın 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin