Trafik kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Trafik kazalarının sebeplerine baktığımızda hız sınırlarının ihlal edilmesinden doğan kazaların oranı oldukça yüksek görünüyor. Trafikte hız aşımına bağlı kazaların yaşanmaması adına caydırıcı birtakım tedbirler söz konusudur.

Trafik görevlileri, araç seyirlerinin can ve mal güvenliği açısından sorunsuz bir şekilde sağlanması açısından kara yollarında hız limiti uygulamaktadır. Yani otobüs, minibüs, otomobil, kamyonet gibi çeşitli kara araçları kara yollarında, yol durumuna göre en fazla belirli hızda gidebilirler. Bu sadece sürücünün can güvenliği için değil aynı zamanda kara yollarında bulunan her insanın can güvenliği için büyük önem arz etmektedir. Yazımız devamında bu hız limitlerive bu hız limitlerinin aşılması durumunda sürücülere uygulanmakta olan cezalar hakkında detaylı bilgiler verdik.

Radar cezaları nasıl kesiliyor?

Öncelikle aşırı hız cezalarının yani radar cezalarının nasıl kesildiğini anlatmak istiyorum. Radar cezaları kesilirken üç farklı yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem olarak belirli noktalarda sivil veya resmi polis ekipleri hız ölçüm cihazları ile beklemekte ve hız sınırını aşan kişilere ceza kesmektedir. İkinci yol ise yollara yerleştirilmiş olan kamera sistemleridir. Bu yöntem ile belirli noktalar arasında konulan kameralar ile mesafe ve hız tespiti yapılır. Şayet belirli noktalar arasını belirtilmiş olan zamandan önce alırsanız hızlı gitmişsiniz demektir ve tarafınıza ceza yazılır. Bu sistemlere EDS denilmektedir. Üçüncü yöntem ise gezici araçlarda yapılan uygulamadır. Bu araçlar trafikte seyir halindeyken kimlerin hız sınırını aştıklarını rahatlıkla tespit edebilmektedirler. Peki hız sınırı cezaları ne kadardır, kaç paradır?

2017 Hız Sınırı Cezaları – Radar Cezaları

Hız sınırını belirli oranlarda %10, %30 gibi aşmanız durumunda tarafınıza ceza yazılacaktır. 2017 yılı için açıklanmış radar cezası: Yönetmeliklerde belirlenmiş hız sınırlarını aşan sürücülere, aştıkları orana göre para cezası ve ceza puanıverilir. Detaylar haberin devamında…Bu hız aşım cezalarımiktarı 2017 için aşağıdaki tablodaki gibidir.

Yıl Ceza Türü Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2017  hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak 210TL 157.5 TL 15
2017  hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak 427 TL 320.25 TL 20

2017 Hız Limitleri – Hız Sınırları

Aksi trafik tabelalarında belirtilmediği sürece hız limiti aşağıdaki tablodaki gibidir. Bu hız limitlerinin aşılması durumunda da sürücülere uygulanacak olan cezalar yazımız devamında verilmiştir.

Hız Sınırını %10’dan az aşarsak ceza öder miyim?

Radar cezaları uygulanırken sürücüler için belirli hata payları verilmiştir. Bu hata payı tüm hız limitleri için %10 olarak belirlenmiştir. Örneğin 100 hız limiti olan bir yerde 105 ile gitmeniz durumunda tarafınıza ceza yazılmayacaktır. Ancak 110 ile giderseniz ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Radar Cezaları Ne Zaman Gelir?

Radar cezaları tarafınıza 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilmektedir. Bu cezalar İnternet ortamına ise çok daha önce düşmektedir. 3 iş günü sonunda İnternet üzerinden radar cezası yediğinizi veya yemediğinizi öğrenebilirsiniz. Bir diğer yazımız olan trafik cezası sisteme ne zaman düşer üzerinden bu konu hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Radar Cezası Erken Ödeme Oranları, Miktarları

Radar cezası yemenizin ardından ortalama 10 gün içerisinde kayıtlı adresinize ceza tutarı tebliğ edilecektir. Bu ceza tarafınıza belirtilmesinin ardından tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız erken ödeme indiriminden faydalanırsınız.  Bu durumda %25 erken ödeme indirimi alırsınız.

Gördüğünüz üzere radar cezaları maddi yönden oldukça ağırdır. Bu sebepten dolayı ve ayrıca herhangi can ve mal kaybına sebep olmamak adına hız sınırlarına uymalıyız. Radar cezası yememek için hız sınırlarına uymaktan başka çare ise yoktur. Bu konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Kaynak:Devlette.com

1 YORUM

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin