2019 KIA ProCeed, dizel motor seçeneği ile Ekim’de Paris’teki fuarda tanıtılacak.

Station Wagon kasalara olan ilgi her geçen yıl biraz daha azalırken bu sınıfa yeni oyuncular dahil eden markalar da ilgiyi arttırmak adına oyuncularına daha sportif karakterler kazandırmaya başladılar. Bunun son örneklerinden biri de Kia Proceed oldu. Shooting Brake olarak isimlendirilen bu karakterle birlikte lüks sınıftan akıllarımıza kazınan çizgileri çok daha ulaşılabilir seviyelerde görme şansına varıyoruz. Geçtiğimiz mart ayında bu sınıfa başarılı bir giriş yapma iddiasıyla Ceed Sportwagon‘u sokan KIA, yaklaşmakta olan Paris Otomobil Fuarı’nda bu yılki ikinci hamlesini yapmaya hazırlanıyor.

2019 KIA ProCeed Teknik Özellikleri

ProCeed ismiyle aileye dahil edilen modelinde noktasal farklılıklara giden KIA, tasarım olarak hoşa giden yönlerini koruma yöntemine gitmeyi seçmiş. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarı için bir hayli dikkat celbeden motor alternatiflerine de sahip olan model özellikle 1.0 litrelik üç silindirli motuyla Türkiye’deki kullanıcıları memnun etme potansiyeline sahip.

Kia seri üretime geçiş aşamasında projenin genelinde sadık kalıyor. Aracı gözlemlediğimizde 4.604 milimetre uzunluk, 1.422 mm yükseklik ve 2.650 mm aks mesafesi değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Tüm bu veriler aynı zamanda kardeşi Sportwagon’dan 5 milimetre daha uzun ve daha alçak bir otomobil ile tanışmakta olduğumuzu gösteriyor.

2019 KIA ProCeed Tasarımı

ProCeed’i diğerlerinden ayıran özelliği ise aslında bir benzerlik. Tasarımsal noktada aracın arka bölümü ultra lüks otomobil üreticisi Porsche’nin tasarımına benziyor. Arka alanda LED teknolojisinden faydalanan KIA, spoiler, tampon ve egzoz üçlüsünün hepisinde değişime gitmeyi tercih etmiş.

Jant kısmında ise en büyük 18 inç‘lik jantları tercih etmek mümkün olacak. Proceed’in iç bölümünde ise büyük oranda yeni nesil Ceed’e benzerlik var. Konsolun ortasında 7 inç‘lik multimedya ekranla (8 inç opsiyonel) gelen araçta sportif koltuklar üst seviyede ölçün olarak sunulacak. Bagaj alanı ise 594 litrelik alana sahip.

Motor alternatifleri Standart ve GT olmak üzere iki farklı seviye ile satın alınabilecek olan aracın, motor alternatifleri yazımısın başında da değindiğimiz gibi çok daha geniş yelpazede. Başlangıç seviyesinde 120 beygir güç ve 172 Nm tork değerleri ile gelen 1.0 litrelik motor, bunun hemen üzerinde 140 beygir güç ve 242 Nm torkluk 1,4 litre hacimli motor yer alacak.

Benzinli motor seçeneklerinin en tepesinde ise 205 beygir güç ve 265 Nm tork üreten 1,6 litrelik motor karşımıza çıkıyor. Dizel yakıtı kullanmaya devam eden marka, dizel olarak sadece 135 beygir güç ve 280 Nm tork üreten 1,6 litrelik üniteyi satışa çıkaracak. Vites ayağında ise 6 ileri manuel ve 7 ileri DCT’yi şanzıman seçenekleri yer alıyor.

Üretimine Ceed’te olduğu gibi Slovakya’da olacak olan KIA ProCeed’in satış süreci ise 2019 yılında kademeli olarak başlayacak.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin