Kocaeli otomotiv ihracatını %37,4 oranında yükseltti.

Otomotiv ihracatının merkezi Kocaeli, geçtiğimiz aylarda 159 ülkeye 2.2 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu verilerle geçen yıla göre %37,4 otomotiv ihracatı gerçekleştirdi.

otomotiv ihracatı

İhracat sıralamasında birinci sırada İstanbul ikinci sırada Bursa yer alırken Kocaeli’de üçüncü sırada yerini adı. Ford, Hyundai ve Isızu gibi otomotiv markalarının yanısıra birçok otomotiv tedarik sanayi firmasını bünyesinde barındıran Kocaeli bu rakamlarla dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş yıllık 11.000.000 ton ham petrol işleyen İzmit Rafinerisinide bünyesinde barındıran Kocaeli kimyevi madde ve mamulleri ihracatında ise yine ikinci sırada yerini aldı.

Geçtiğimiz ayların verilerine göre ihracat pazarı Birleşik Krallık ise en çok ihraç yapılan ülke olurken  %15 yükselişle 265 milyon dolara çıktı.kocaeli otomotiv ihracatı

Dünyadaki en büyük ekonomiye sahip olan Almanya ise Kocaeli’den en çok ihratan yapan ikinci ülke oldu. Almanya olan satış rakamları ise 187 milyon dolara yükseldi.

Kocaeli’den yapılan ihracatda sıralamayı takip eden ülkeler ise üçüncü sırada İspanya, dördüncü sırada Fransa ve beşinci sırada Slovenya oldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin