Otomotiv devi  Waymo anlaştığını duyurdu!

Wayno daha öncesinde Fiat ile de 10 bin adetilk araç anlaşması yapmıştı. Şimdi de lüks isteyenler için de Jaguar ile bir anlaşma sağladı. Bununla birlikte 20 bin adetlik elektrikli I-Pace siparişi verilmiş oldu. I-Pace’in liste fiyatı 70 bin dolardır.

Google’ın çatısı altında yer alan Alphant şirketi sürücüsüz araç teknolojisi için kurmuş olduğu Wayno, robotik araçlar için Land Rover ile büyük bir anlaşmaya imzalarını attılar.

New York’ta düzenlenen internettende canlı yayın yapılan etkinlikte Wayno istediği 20 bin aracı hepsi elektrikli olmak kaydıyla Jaguar Land Rover’dan alacak.

 

waymo

 

Jaguar ile sağlanan bu anlaşma da 20 bin adet I-Pace modelinin siparişi 2020 ile 2022 yıllarında teslim edilecek.

Bu iki şirket arasında finansal bütçeler henüz açıklanmasa da liste fiyatı 70 bin dolar olan I-Pace için Wayno 1 milyar dolar gibi bir rakamı sağlamak durumunda kalabilir.

 

waymo 2

 

Jaguar’ın ilk elektrikli modeli I-Pace,  0’dan 100’ 4.8 saniye maximum 480 km/h ulaşabilen bu araç mart ayının başında tanıtıldı. Yıl ortalarında ise satışa hazırlanmaktadır.

Fiat ile yapılan anlaşmanın ardından Jaguar ile bir anlaşma sağlanmıştı. Şimdi ise sırada Honda olduğu görülüyor.

Wayno’nun CEO’su Krafcik, müşterilerinin en doğru aracı en iyi biçimde tercih edebilmeleri için diğer üreticiler ile de bir görüşme sağladıklarını belirtti.  Sırada ise Honda olduğu belirtiliyor.

 

waymo

 

Bundan 9 yıl kadar Wayno projesini gizli olarak başlatan Google şimdi daha da geliştirerek aşama aşama da filo oluşturma yolundalar.

Wayno, Fiat Chrysler ile oluşturduğu 600 adetlik Pacific minivan  anlaşmasında geçen ay 10 bin adet olarak yeniledi.

Wayno, 2018 yılının sonunda Arizona’nın Phoenix kentinde başlatması planlandığı minivan ile başarılı olacak olursa diğer kentlerde de genişleyecektir. Bu planlamalar doğrultusunda Uber gibi diğer üreticilere de bir gözdağı niteliğinde görülüyor.

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin