Otomotiv dünyasında en güvenli otomobillerini üreten Volvo, sürüş güvenliği için çok önemli bir sistemi daha duyurdu. İsveç otomotiv devi Volvo dikkatsiz ve sarhoş sürücülere odaklanıyor.

Otomobil üreticisi Volvo otomobillerin güvenliği her zaman ve her şeyden önce ilk sırada gelmektedir. Bunu geliştirmek için elinden geleni fazlası ile yapan firma, şimdi ise önemli bir güvenlik sistemi daha planlıyor. Firma tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 2020 yılından itibaren araç içine konulan kameralar ile sürücülerin hareketlerini inceleyecek.

İlginizi Çekebilir: 2021 Volkswagen Passat Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

 

 

Böylelikle dikkati çok dağılmış ve sarhoş sürücüleri tespit edecek dev isim özellikle göz hareketlerine odaklanacağı söylenmektedir. Bu güvenlik sistemi ile örneğin akıllı telefona bakmak için gözlerini yoldan ayıran sürücüleri dahi belirleyecek olan Volvo otomobilleri sürücü kendini toparlamadığı zaman ilk önce uyarı verecek. Daha sonrasında ise sürücüden tepki gelmezse aracın hızı düşürülecek ve bir sonraki aşamada da otomobilin tamamen durması sağlanacak.

Böyle durumlarda aracı arayacağını dahi belirten Volvo, böylece dikkatsiz ve kendini bilmez sürücüler nedeni ile oluşabilecek trafik kazaları engellemeye çalışacak.

 

 

Güvenli otomobil üreticisi Volvo sürüş güvenliğin büyük bir adım daha atıyor

Yakın zamanda firma tarafından resmi olarak açıklanan bilgilere göre gelecek otomobillerin maksimum hızını 180 km/s ile sınırlandırıyor. 2021 Volvo modellerinde geçerli olacak bu hamleye baktığımızda gayette mantıklı görülmektedir. Almanya da bulunan belirli hız sınırı olmayan yolların dışında 180 km/s hız dahi gereğinden fazla görülmektedir. Araçlara konulan güvenlik sistemleri ve yolların yüksek hızlarda oluşan trafik kazalarındaki ölümleri ve yaralanmaları önleyemediğini belirten Volvo çözümü maksimum hız seviyesini sınırlamakta bulmuş görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Peugeot Rifter Türkiye’de

Volvo XC40, Volvo S60, Volvo XC90, Volvo XC60, Volvo V40, Volvo S90 Volvo V90 Cross Country, Volvo V40 Cross Country modellerinin donanım paketlerini, resimlerini ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilir ve güncel Volvo fiyat listesine sitemiz sifiraracal.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Volvo modelleri için size uygun fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin