Alman otomobil üreticisi Volkswagen Türkiye’de yaklaşık olarak 5 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak bir fabrika yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Bir süredir Almanya’da bulunan tesislerinde elektrikli araçların üretimi için yer açmayı düşünen ve bundan dolayı farklı arayışlar içerisinde olan Volkswagen, yatırım için Türkiye ve Bulgaristan arasında seçim yaptı.

Alman otomobil gazetesi ola Automobilwoche’nin haberine göre Türkiye’nin seçilme sebebi ülkenin otomobil üretimi konusunda bilgi birikiminin etkili olduğu belirtiliyor. 2022 yılında hayat bulacak Volkswagen Türkiye tesisi ilk etapta grubun üyelerinden olan Seat ve Skoda markalarının modellerinin üretimini gerçekleştirecek.

Yaklaşık 10 yıldan daha uzun bir süredir Türkiye’ye yatırım yapması için ikna edilmeye çalışılan otomotiv devi Volkswagen konusunda sona gelindi. İkna olan Volkswagen Türkiye’de fabrika açmaya karar verdi.

İlginizi Çekebilir: 2. Jenerasyon Nissan Juke Yolda!

Volkswagen mevcut fabrikalarında elektrikli araçlarına yer açmak için üretim tesisine ihtiyaç duyuyor. Bunun için Bulgaristan ve Türkiye arasında kararsız kalan marka Türkiye’yi seçti. Çünkü bilgi haznesi bakımdan Türkiye daha etkiliydi.

Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım hamlesi kararı Almanya ve Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin ardından geldi.

2022 yılında faaliyete geçecek olan tesis bünyesinde yaklaşık olarak 5 bin kişiye iş istihdamı sağlaması bekleniyor. Grubun bünyesinde birden çok marka olmasından dolayı diğer markaların modellerininde üretimi gerçekleştirilecek. İlk etapta tesisin bantlarından Skoda Karoq modeli ve Seat Ateca modelinin geçmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilir: Yeni Kia Sportage Dizel Versiyonu İle Satışa Sunuldu!

Elektrikli araçları için kolları sıvayan Volkswagen bir süre önce Ford markası ile işbirliği yapacağını duyurmuştu. Bununla birlikte Transporter modelinin üretimini Ford Transit modelinin üretildiği Gölcük Otosan fabrikasına kaydırıp maliyeti düşürecek ve böylelikle mevcut fabrikalarında elektrikli modeller için yer açılacağını bildirmişti.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin