Otomotiv Devi Renault Elektrikli Aracını Türkiye’de Üretecek!

Hibrit teknolojisine daha fazla uzak kalamayan Fransız otomotiv devi Renault elektrikli araçlar konusunda da oldukça iddialı. İlk elektrikli aracını da Bursa’daki Oyak Renault tesislerinde üretme kararı aldı.

Renault, bundan sekiz yıl önce ilk elektrikli otomobil ayağını Bursa’da başlatmıştı. 2010 yılının sonlarında Bursa’daki tesisinde ürettiği Fluance modelinde dünya pazarına ilk ürettiği elektrikli model oldu. Fluance modelinin elektrikli versiyonu pek talep görmeyince üretimine son verildi.

 

 

Bursa’da bulunan tesis Renault’un ileri teknoloji modeller üretme konusunda emin adımlarla devam ediyor. Şimdi ise ilk hibit üssü modelleri için Bursa Oyak’ta çalışmalarına hazırlanyor.

 

 

Beşinci nesil Clio modelinde hibrit motorunun kullanılması bekleniyor. Oyak Renault hibrit motor projesi için 493 milyon TL teşvik aldı. Proje istihdam yaratmış olacak. Bu yatırımdan önce ise 33 milyon euroluk yeni pres hattı için yatırım gerçekleştirdi. Bu sayede Renault büyük saç parçalarının üretimini ikiye katlamay başardı. Bursa’da bulunan tesis yılda 360 bin otomobil ve 750 bin adet motor üretim hacmiyle Fransız otomotiv devi Renault’un dünyada bulunan 378 fabrikasından en büyük kapasiteye sahip olan tesis Bursa Oyak tesisleridir.

 

 

Oyak Renault tesisleri model üretimlerinin yanı sıra motor ve mekanik aksamlarında üretimini sağlamaktadır. 2017 yılında üretilen motor 599.335 adet, vites kutusu 271.174 adet ve şasi takımı olarakta 383.577 adet üretim gerçekleştirildi. Ayrıca bir diğer rekor rakamlar ise Türkiye’nin 2017 yılında ihraç yaptığı 921.000 adetin 287.915 adetini Oyak tesisleri gerçekleştirdi. Oyak Renault 70 civarında ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye’nin %31 oranında otomotiv ihracatında payı oldu.

Bir diğer yeni rekor ile de 6 milyonuncu otomobili olan Megane Sedanı Polonya’ya gönderdi. Birçok Renault modelleri ise Bursa Oyak tesislerinde doğup dünya pazarına satışa sunulmaktadır. 1970’li yıllarda üretime başlayan Bursa Oyak tesisleri çalışmalarına sürekli yeni başarılar ve rekorlar ekleyerek yoluna devam etmektedir. Ayrıca Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen her iki otomobilden birinde mutlaka Oyak imzası yer almaktadır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin