Gelişen teknolojiden en iyi yararlanan sektörlerin başında otomobil endüstrisi geliyor. Otomobil markaları adeta birbirleri ile kıyasıya rekabet halindeler. Önemli olan en iyi otomobili üretmenin yanı sıra o otomobili alacak müşterilere de ulaşmak son derece önemli. Araç alacak müşterilerin işi ise aslında otomobil markalarından daha zor diyebiliriz. Artık araç alırken geçmiş yıllara göre artan araç özellikleri ile birlikte birçok kıstası göz önüne almak zorunda kalan müşteriler ödedikleri para ile en iyi aracı almak istiyorlar.

Bizde araç severler için ödeyecekleri paranın hakkını verebilecek ile en iyi performansa sahip araçları sınıf sınıf sizin için derledik.

Elbette herkesin araç almak için ayırdığı bütçesi ve aynı zamanda ihtiyaçları da farklı olacaktır. Mesela dört çocuklu bir aile,  geniş hacme sahip bir araç almayı planlarken genç biri sürücü ise daha sportif görünümlü bir araç almayı öncelikli olarak tercih edecektir. Biz de bu nedenle değerlendirmemizi araçların bulundukları sınıflara göre yapmayı uygun gördük.

Araçların sınıflara ayrılmasında kesin kıstaslar olmamakla beraber bazı genel kanılar oluşmuştur. Bir aracın ebatları ve fiyatı genel olarak o aracın hangi segmentte yer alacağını belirliyor diyebiliriz. Bu sınıflandırma çoğu zaman A-B-C-D-E-F ve S harfleri arasında yapılan bir sınıflandırma olmakla birlikte M ve J gibi sınıfları da eklemek mümkün.

Sınıfına göre otomobiller;

A Sınıfı: Mini otomobiller, B Sınıfı: Küçük otomobiller, C Sınıfı: Alt orta otomobiller, D Sınıfı: Orta üst otomobiller, E Sınıfı: Üst otomobiller, F Sınıfı: Lüks otomobiller, M (Mpv) Sınıfı otomobiller: Çok amaçlı kullanılan araçlar, J Sınıfı Otomobiller: Off Road da Dahil Spor amaçlı kullanılan araçlar S Sınıfı: Spor otomobiller

Bugünkü yazımızda A sınıfı araçları yani mini otomobilleri ele alacağız.

Aynı zamanda şehir arabası, süper mini,  ekonomik araba vb olarak da isimlendirilen bu araçlara biz bu yazımızda mini otomobiller diyeceğiz. Mini otomobiller diğer araçlara göre oldukça küçük araçlardır.

Boyu 370 cm’den kısa olan bu araçların motor güçleri ve benzin sarfiyatları da düşüktür. Oldukça hafif araçlardır. Karoserleri de buna göre tasarlanır. Ve genel olarak kasa tipi hatchbacktir.

Ülkemizde A sınıfı otomobiller çok tercih edilmemekle beraber araç satışları da buna paralel bir grafik çizmektedir.

Hemen akla ilk gelen A sınıfı otomobilleri şöyle bir derlersek karşımıza şu araçlar çıkıyor;

Hyundai İ10, Opel Adam, Citroen C1, Peugeot 107, Fiat Panda, Ford Ka, Renault Twingo Subaru R1, Opel Agila, Kia Picanto, Smart Fortwo, Volkswagen Fox

Fakat A sınıfı otomobiller her marka tarafından sıklıkla yenilenmiyor. Yukarıda sıraladığımız A Sınıfı otomobillerin bir kısmı kendi markası içinde yedek kaldı yani 2017’yi göremedi. Ve uzun süre en azından Türkiye piyasasına son model versiyonları girmeyecek gibi görünüyor.

Ancak Türkiye’de 2017 minikler liginde hala güçlü bir şekilde formayı sırtından çıkarmayanlar var.  Hyundai İ10, Opel Adam, Kia Picanto, Smart Fortwo ve Fiat Panda 2017 model kasaları ile büyükleri kıskandıracak kadar dikkat çekici olmaya devam ediyorlar.

Peki A Sınıfı araçlar kimler için uygundur, kimler bu araçları alırsa mantıklı bir karar vermiş olur?

Yollarda bu mini otomobillerin genellikle bayan sürücüler tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Daha kolay park yapılabilmesi, daha kibar ve zarif görünmeleri belki de bu araçların kadın sürücüler tarafından daha çok tercih edilmesinin nedenleri arasında olabilir.

Eğer kalabalık bir şehir de yaşıyorsanız ve araçta seyahat ederken çok kişi olmayacaksınız aslında A sınıfı otomobiller tam size göre diyebiliriz. Şehrin yoğun trafiğinde A segmenti bir araç ile daha hızlı hareket edebilir ve diğer büyük araçlara göre daha az park sorunu yaşarsınız. Aynı zamanda ilgi çekici ve zarif görünümleri ile bu araçlar oldukça dikkat çekicidir. Yakıt ekenomisi olarakta bu araçların diğer büyük araçlara oranla daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Peki hangi mini aracı almalıyım?

Aslında iki şey arasında tercih yapmak zordur. Üç, beş  hatta 10 seçenek arasında tercih yapmak ise daha zordur. Hele ki bu tercih otomobillerde olduğu gibi yüksek bir meblağ ödeyerek olacaksa ve anlamadığımız birbirinden çok değişkeni de içinde barındırıyorsa işimiz oldukça zorlaşıyor.  Neyse ki sıfıraraçal.com aslında tam da bu derde deva olmak için oluşturulmuş online bir otomobil showroomu. Sıfıraraçal.com üzerinden istediğiniz araçları bir birleri ile kolaylıkla kıyas edebilir ve daha da önemlisi istediğiniz araç için ücretsiz olarak size özel fiyat teklifleri de isteyebilirsiniz.

A sınıfı araçların birbirleri ile kıyaslandığı şu linkten  bu araçlardan seçim yapmak size kalıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin