2019 yılının sonlarına doğru EQC’ler, Çin’de de üretilmeye başlanacağının haberini alıyoruz.

Alman lüks otomobil üreticisi Mercedes, C Serisi sedan otomobilinin SUV haline karşılık gelen ve tamamiyle elektrikli olan EQC modelini 2018 yılında bizlere tanıtmıştı. Bu elektrik SUV şimdi ise firmanın Almanya’da bulunan Bremen kentinde fabrikasında üretilmeye başladı.

İlginizi Çekebilir: Mercedes GLB Önümüzdeki Yaz Tanıtılacak

Firma buradaki fabrikasında aynı zamanda Mercedes GLC Coupe, Mercedes GLC ve Mercedes C-Serisi modelleri de üretiliyor. Mercedes’in satış yetkililerinden olan Britta Seeger de EQC’nin üretiminin başlamasıyla ilgili;

“Mercedes-Benz EQC ile birlikte otomobillerimizde yeni bir dönem başlatmış oluyoruz. Genişleyen ürün gamımızın ve tamamen elektrikli araçlarımızın bir parçası olan bu araç; Mercedes-Benz’in özdeşleşmiş özelliklerinden olan kalite, güvenlik ve konfor gibi öğelerden de ödün vermiyor. Yenilikçi bir tasarım ve eşsiz bir sürüş konforunu bu araçla birlikte müşterilerimize sunmuş oluyoruz. Bu araç, menzili de günlük kullanıma gayet uygun olacak şekilde geliştirildi.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Standart otomobillerin üretiminde “marriage” yani “evlendirme” ismi verilen bir proses gerçekleşiyor. Bu gerçekleşen proseste aracın şasisi, motoru ve şanzımanı birleşiyor. Mercedes EQC’yi üretim sürecinde ise de firmanın “ikinci evlilik” olarak isimlendirdiği bir proses daha gerçekleşiyor.

Bu proseste ise aracın elektrik motorlarının montajı yapılmış hâlde geldiğini ve elektrik bataryasının paket haline kavuştuğunu öğreniyoruz. Bataryaların montajınında aracın altına destek kollarıyla getirilmesi ve vidaların otomatik şekilde yapılarak gerçekleştiriliyor.

 

 

Elbette ki bu süreçte bir teknisyen tüm işlemleri sırasıyla takip ediyor. EQC’nin elektrik bataryaları ise Daimler Grubu’nun bünyesinde bulunan Accumotive tarafından sağlanıyormuş.

Mercedes EQC isimli bu elektrikli SUV modelinin üretimine Almanya’da bulunan Bremen kentinde fabrikasının yanı sıra Çin’de de gerçekleşeceğini belirtiyor. EQC’nin Çin’deki üretimi Beijing Benz Automotive Co. isimli ortaklığın bünyesinde gerçekleşecekmiş. Bu durum oldukça yerinde bir karar olarak görünüyor.

İlginizi Çekebilir: 2019 Mercedes-Benz GLC Makyajlandı

Çünkü bilindiği üzere Çin’de son yıllarda elektrikli otomobil talebi o kadar yüksek ki, artık elektrikli otomobil dendiğinde ilk akla gelen Çin. Mercedes ilerleyen zamanlarda EQ isimli serisi dahilinde bulunan elektrikli araçlarını Almanya’nın dışında Fransa ve ABD gibi ülkelerde üretmeyi planladığını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın