LPG’li araç kullanıcı sayısı 5 milyon oldu

Akaryakıt fiyatlarınıdaki artış neticesinde araç kullanıcıları ekonomik düşünerek lpg araçlara yönelmiş durumda.

2018 yılı Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan toplam 12 milyon adete yakın aracın 5 milyona yakını lpg’li araç olarak görünüyor.

Araç kullanıcıları benzinli araç alıp daha tasarruflu kullanabilmek için Lpg taktırıyor.

Verilere göre yılda satılan araç sayısının üçte biri hep lpg’li araç olarak görülüyor.

 

Lpg'li honda

 

Döviz kurundaki dolar artışları neticesinde vatandaşlar araçlarına daha ekonomik binebilmek için haklı olarak lpg’li araç tercih ediyor. Örnek verecek olursak benzinli bir aracın 100 TL ile gideceği yolu lpg’li bir araç 60 TL’ye gitmektedir. Araç kullanıcıları lpg dönüşümü yaptıracaklarında güvenilir markalar tercih etmeleri daha sağlıklı olur ve sürekli olarak periyodik bakımlarını zamanında yaptırmalıdırlar.

 

Havadaki en çok hava kirliliğini benzinli ve dizel araçlar sağlamaktadır. Lpg’li araçlardaki emisyon sayesinde dizel araçlara göre yüzde 11 benzinli araçlara göre ise yüzde 16  daha az sera gazı salgılamaktadır. Bu nedenle en çok hava kirliliğini motorlu araçlar yapmaktadır.

 

Lpg'li Honda Civic

 

Motorlu taşıtlar bir insanın bir gün içinde soluduğu temiz havayı 10 dakikada kirletmektedir. Lpg’li araçlarda zehirleyici kirli hava salgılayan emisyonlar olmadığı için çevreye hava kirliliği sağlamamaktadır. Bu sebeplerden dolayı 5 milyon araç demek yıllık 2 milyon karbondioksit salınımı salgılamaması demektir. Bu şekilde olan Doğal gaz, lpg gibi alternatif çözümlü yakıt tüketimi sağlayan araçlar hem tercih edilmeli hem de teşvik edilmelidir.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin