Kia Sportage elektrikli olacak!

Güney Kore otomobil üreticisi Kıa resmi olarak duyurduğu yazılı açıklamada Ecodynamics+ ismini verdiği hafif – dizel hibrid motoru üretecek. Bu motoru da ilk olarak Kia Sportage modelinde kullanıcak.

Kia, ürün yelpazesinde elektriklendirme planlarını gerçeğe dönüştürmeye dizel – hibrit motor seçeneği ile başlayacak. Kia Sportage Ecodynamics+ isimli model hafif hibrid teknolojisine sahip dizel motor seçeneneğini 2018 yılının son aylarına doğru satışa sunacak.

Güney Kore üreticisi Kia suv modelinde diğer üreticiler gibi aynı özelliği barındıran 48V hafif hibrid teknolojisini kullanacak. Liityum iyon batarya tercih edilen bu sistem ilerde tüm Kia modellerinde kullanılacak.

 

kia sportage elektrikli

 

Kia markasının yapmış olduğu resmi açıklamaya göre araçta yer alan sistemde hem motor hem de jeneratör olarak iki ayrı biçimde görev alacak. Sistem, araç hızlanırken motor moduna geçecek 10 kw elektrik gücü ve yüksek miktarda tork sağlayıp dizel motordaki yükü azaltarak emisyonu düşürecek. Jeneratör moduna geçiş sağladığında frenlemeden elde ettiği kinetik enerji sayesinde bataryayı şarj etmiş olacak.

 

kia sportage

 

Güney Kore otomobil üreticisi Kia, hafif hibrit teknolojisi ile çalışacak dizel motorları hakkında henüz detaylı bir açıklamada bulunmadı. Fakat Sportage modelinin iki farklı motor seçeneğine sahip 1.7 lt ve 2.0 lt dizel motorlarından 2.0 lt motor seçeneğinin tercih edilmesi gözüyle bakılıyor. Manuel şanzımana eşleştirilen hafif dizel hibrit teknolojisinin karbondioksit salınımın %4 oranında düşürülmesi bekleniyor.

Hafif – dizel hibrid teknolojisinin satışa sunulmasının ardından aynı teknoloji benzinli motor seçeneklerinde de kullanılmaya başlanıcak. Kia markasının uzun vadede yapmış olduğu planlarda 2025 yılına kadar 5 plug-in hibrid, 5 yeni hibrid, ve 5 tamamiyle elektrikli olan araçlar üretmesi yer alıyor. Bu yıl içinde satışa sunulması beklenen elektrikli Kia Niro modeli de bu araçlar arasında yer alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin