Karadeniz Teknik Öğrencileri Hibrit Araç Yaptı

Trabzon’da bulunan bir alışveriş merkezinde tanıtımı yapılan hibrit araca Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Hüsem katıldılar. Yavuz Sultan Selim isimli araç sadece 250 kg ağırlığındadır. Yakıtını ise elektrik ve hidrojenden karşılamaktadır. Maximum 138 Km/h ulaşabilen bu araç elektronik diferansiyel ve bağımsız süspansiyonlara sahiptir. Yavus Sultan Selim isimli hibrit araç vatandaşların dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı.

 

Vali Yardımcısı Yalınalp şu sözleri konuştu :” Böyle pırıl pırıl genç cevherlerin yapmış oldukları bu projeler eğitim öğretimi bitirip iş hayatına geçtiklerinde geleceğimiz güvence altında olduğu göstergesidir. Böyle başarılı gençlere imkanlar verildiğinide neleri yapabileceklerinin bir göstergesidir. Valilik olarakta bu tür desteklemelere her zaman açığız. “ dedi.

 

Mühendislik Fakültesi Dekanı Hüsem ise şu sözleri sözleri söyledi :” Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Okullarını bitirdiklerinde iş hayatlarında neler yapabileceklerinin bir göstergesidir. Valiliğimiz ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğümüze de teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. “ dedi.

 

Ktü Hibrit Araç

 

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik bölümü öğrencilerinin “K-Tech” isimli gurubunun başkanı Mehmet Özdemir de şu sözleri dile getirdi :” Aracımızı 20 kişilik bir ekiple yaptık. Gücünü hidrojen ve batarya hibritten almaktadır. Aracımıza kullandığımız şarj etmesini sağlayan ve tüm elektronik sistemlerin yanı sıra tüm gereken parçaların üretimini atölyemizde ürettik. Üzerine takmış olduğumuz sistemleri geliştirmeye devam edeceğiz. Dış kısmı kasasında bir değişiklik şuan için düşünmüyoruz. Elektrikli tüm araçların geleceğinde sürücüsüz gidebilen araçlar olduğu görülüyor. Bizde buna dayanarak böyle bir araç üretmeyi planlıyoruz ve bununla ilgili de çalışmalarımız mevcuttur. Bizim hedefimiz seri üretime araç kazandırmak, serideki araçların üretimini sağlamaktır. “ dedi.

 

Ktü hibrit

 

Aracın maliyeti ise 190 bin TL yi buldu. Fakat sadece araca harcanan bir maliyet değil tabi ki üzerindeki sistemlere çok harcama yapıldı. Ama şimdi tekrar bi araç üretmek isteseler daha düşük maliyete çıkabileceğini söylediler.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin