Jaguar’ın ilk SUV modeli F-Pace’in lansmanı Karadağ’da yapıldı. F-Pace’in detaylı tanıtımının ardından uzun bir rotada test sürüşleri yapıldı.

Jaguar için çok önemli bir araç olan F-Pace, spor otomobil genlerini SUV ile birleştiren model olarak tanımlanıyor.  Markanın süper spor otomobili F-TYPE’tan ilham alınarak tasarlanan araç 4731 mm uzunluğa, 2175 mm genişliğe ve 1652 mm yüksekliğe sahip. 650 litre standart bagaj hacmi bulunan F-Pace Türkiye’de sadece dört tekerlekten çekişli (AWD) modelleriyle bulunacak. İlk etapta 2.0 litre 180 beygir ve 3.0 litre 300 beygirlik iki turbo dizel motorla satın alınabilecek aracın, yine 3.0 litre 380 beygirlik benzinli versiyonuysa siparişle getirilecek.

Ülkemizde en fazla talep görmesi beklenen 2.0 litrelik dizel motora sahip Jaguar F-Pace’in boş ağırlığı 1665 kg. 4000 devirde 180hp güç üreten, 1750-2500 devir arasında 430nm tork açığa çıkaran motor 8 ileri otomatik şanzımanla uyum içerisinde çalışıyor. 8.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşan versiyonun maksimum hızı 208 km/s. Fabrika verisine göre aracın 100 kilometrede yakıt tüketim ortalamalarıysa şöyle; şehir içi 6.2 litre, şehir dışı 4.7 litre, karma kullanımdaysa 5.3 litre.

Kar ve buz gibi kaygan zeminlerde düşük hızda sürüş için geliştirilen All-Surface Progress Control sistemine sahip F-Pace, mümkün olan en iyi çekiş gücünü sunmak üzere fren ve gazı otomatik olarak yönetiyor. 3,6 km/s ile 30km/s arasında çalışan, cruise control düğmeleriye hızı ayarlanabilen sistem sayesinde araç kaygan zeminlerde yumuşak ve kolay bir kalkış yapabiliyor.

BİLEKLİKLE AÇILAN KAPILAR

Yeni Jaguar F-Pace’in en önemli özelliklerinden biri de bileklik formundaki “aktivite anahtarı”. Özellikle outdoor tutkunlarının çok işine yarayacak aktivite anahtarı bileğe takılıyor. Sürücü bu bileklikle araçtan uzaklaştığında araç kendisini kilitliyor. Fakat bilekliğe sahip sürücü aracın yanına geldiğinde bagaj bölümünde bulunan Jaguar logosuna bilekliği gösterdiğinde araç kendisini tanıyor ve kapılarını açıyor.

Suya dayanıklı olan bu aktivite anahtarı sayesinde sürücü aracın klasik anahtarını yanına almak zorunda kalmıyor, denize dahi bileklikle girebiliyor ve döndüğünde sadece tek hareketle F-Pace’in kapılarını açabiliyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin