İşte Yerli Otomobilin Maliyeti!

Yerli otomobilin nerede ve nasıl üretileceği 1 yıl sonra belirleneceği hakkında Bilim ve Sanayi Bakanı açıklamasın da bu sözleri dile getirdi. Proje 2 buçuk milyar euroluk bir yatırımla gerçekleşeceği düşünülüyor.

Yerli otomobil için devletin bir ortaklığının olmadığı konsorsiyumla sözleşme imzalanarak devlet desteği sağlanacak.

Bakan Özlü :” Bakanlığımızın yürüttüğü bir çok önemli projeler ve hepsi de büyük bir titizlikle çalışmalar sürdürülüyor. Bunlardan bir tanesi de yerli otomobil projesidir. “ dedi.

 

yerli otomobil

 

Sözlerine şu şekilde devam ettiren Özlü :” konsorsiyum olarak uyumlu ve dikkatli bir çalışma yürütülüyor, teknik mali analizlerde artık sona doğru gelinmiş durumda. 2 buçuk milyar euroluk bir yatırım bütçesi düşünülüyor. 5 ayrı yüklenici firmalar üstlenerek %30 kendi bütçelerinden %70’ini ise kredi olarak sağlayacaklar. Bu kapsamda devlet ortak değil firmalar kendi aralarında ortak olacaklar.

 

yerli otomobil

 

Son aldığımız kararla birlikte ortak kurul ile bir sözleşme imzalanarak sözleşmede devlet desteklemesi belirlenmiş olacak. Araştırma ve geliştirme konusunda destekleme çalışmalarımız var. Fakat proje de devletin ortaklığı söz konusu değildir.

Yerli otomobilin nerede üretileceği ne zaman başlanacağı 1 yıl sonra belirlenecek 22 ilden ve en son Niğde’den de talep geldi. Şirketleşme ve tasarımlar tamamlandıktan sonra 5 farklı model ile piyasada yer almayı hedefliyoruz. “ sözleri ile açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobilin tasarımlarının 2019 yılında tamamlanması ve 2021 yılında da seri üretime geçilmesi belirlenmiş görünüyor.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin