Hyundai’den “hayat kurtaran” teknoloji

0
1011

Özellikle son dönemlerde araçların elektronik sistemle donatılması ile beraber, araca dışarıdan ve araç içerisinden müdahale edemiyorsunuz. Aslında araç güvenliği için tasarlanan bu sistemler ne yazık ki bazen de aksi sonuçlar doğurabiliyor.

Eğer araç içerisinde unutulduysanız ne camları açabiliyorsunuz ne de kapıları. Ve bu nedenle son yıllar da araç içerisinde kalan yolcularla ilgili haberleri de sık sık duyar olduk. Hatta bu şekilde araç içerisinde kalarak yaşamını yitiren birçok insan var. Sadece Amerika’da 2016 yılında 38 çocuğun bu şekilde hayatını kaybettiğini göz önüne aldığımızda durumun ciddiyeti daha da anlaşılabilir.

Tam bu noktada Japon otomobil üreticisi Hyundai otomobillerin içerisinde unutulan yada fark edilemeyen bebek ve evcil hayvanlar için hayati önem arz eden bir sisteme imza attı.

Sürücüye otomobili terk etmeden önce araçta bulunan bilgi ekranında “arka bölümü kontrol et” ikazı veren sistem buna rağmen eğer otomobilin arka bölümünde bir çocuk veyahut evcil hayvan var ise sürücünün akıllı telefonuna bildirim gönderiyor. Ultrasonik sensörler vasıtası ile geliştirilen bu sistem  “Arka Yolcu Uyarısı” olarak adlandırlacak ve  2019 model yıllı otomobilleriyle birlikte kullanıma sunulacak.

Bir Cevap Yazın