Güle Güle Linea

TOFAŞ, 2007 yılından bu yana Bursa’da ürettiği Fiat Linea modeline 10 yıl sonra veda etti.

Bursa fabrikasında geçtiğimiz gün düzenlenen törenle Linea üretimi sonlandı. Son araç bantlardan alkışlarla eşliğinde indi.

Gelin arabası gibi süslenen aracın üstündeki ‘Güle güle Linea’ yazısı ise hüzünlendirdi.

 

 

Yollarda sık gördüğümüz araçların başında üretimine 2007 yılında Bursa Tofaş fabrikasında başlayan Linea geliyor. Türkiye’de özellikle filo şirketlerinin yoğun olarak kullandığı Linea, 10 yılda  500 bin adetlere yaklaşan bir üretime ulaşmayı başarmıştı.

Fiat Linea, 2007 yılında İstanbul Boğazı’nda yer alan Su Ada’daki görkemli lansmanla dünya vitrinine çıkmıştı. İlk kez Türkiye’de üretilen bir modelin dünya tanıtımı Türkiye’de yapılırken, lansmanın Boğaz’ın ortasında yapılması Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlamıştı.

 

Fiat Linea halihazırda 56,900 TL’den başlayan ve  75.900 TL’ ye varan fiyatlarla satılıyor.

İlk satışa çıktığı dönemde sahip olduğu uygun fiyat sebebiyle birçok vatandaşı sıfır kilometre taşıt sahibi yapmayı başaran Linea’nın ikinci nesli de çok rağbet görmüş, 2008 yılında AutoBest ödülüne sahip olmuştu. Linea, 2012 yılında 25 milyon dolarlık bir yatırımla kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçmişti.

Linea, artık Arjantin’de Cronos adı ile üretime devam edecek.

Linea’nın da üretiminin bitmesiyle birlikte Tofaş, 450 bin adetlik kapasiteye çıkan Bursa’da otomobil olarak sadece Egea Ailesi’ni üretecek.

 

Hafif ticari araçta ise Fiat Doblo ve Fiat Fiorino ile yoluna devam edecek.

 

 

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin