Amerikan otomotiv devi Ford Motor Company ile Volkswagen işbirliği ile 150 bin ile 180 bin arası ticari araç üretiminin Türkiye’ye kaydırılacağı aktarılıyor.

ABD pazarının devlerinden olan Ford ile, Avrupa devlerinden biri olan Volkswagen elektrikli araçları birbirlerinin fabrikalarında üreterek büyük ölçüde maliyeti azaltmayı hedefliyor.

Bloomberg HT’ de yer alan Hande Berktan’ın haberine göre, bu kapsamda 3 kaynak, VW ticari aracı Crafter ve Transporter’ın üretimini, Ford Otosan’ın Transit ve Custom üretimini gerçekleştirdiği Gölcük fabrikasında planlıyor.

Konuyla ilgili Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün “Ford ve Volkswagen ortak araç geliştirme ve üretme konusunda bir süredir görüşüyorlar. Ortada varılan bir anlaşma henüz yok. Çalışmalar sona yaklaşmakla birlikte halen devam ediyor. Çok kısa bir zaman sonra resmi açıklama her iki şirket tarafından yapılacaktır.” İfadelerini kullandı.

Ford platformu üzerinde Costum modeli karşılığı Volkswagen Transporter, Transit’in karşılığı Volkswagen Crafter olarak sektöre yakın kaynaklarda yer aldı. Volkswagen firmasının 150 ila 180 bin arası araç üretimini daha Türkiye’de gerçekleştirebileceği belirtildi.

2017 yılı baz alındığında Türkiye’de 552.825 ticari araç üretildi. Ocak 2018 ile Ekim 2018 döneminde ise Türkiye’de 439.644 araç üretimi gerçekleştirildi.

2005 yılından beri Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında Ford Otosan-Kocaeli Gölcük ve Yeniköy Fabrikaları, Eskişehir’de yer alan İnönü Fabrikası ve İstanbul Sancaktepe’de bulunan AR-GE faaliyet merkezi yer alıyor.

Ford 2017 yılında ticari araç üretiminde Türkiye’de %67’lik bir Pazar payına sahip. 2017 sonunda 373.007 araç ticari araç üretimine ulaştı.

Volkswagen üretime devam ettiği Emden, Zwickan va Hannover fabrikalarını elektrikli araç üretim merkezlerine dönüştürmeyi amaçlıyor. Böylelikle Avrupa devi elektrikli araç konusunda da Avrupa’da bir numaralı konuma gelmeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin