Avrupa’da güvenlik testleri ile bu alanda otorite olan Euro NCAP son test sonuçları yayınlandı.

Klasmanında başarılı sayılabilecek satış rakamlarına sahip Fiat Punto, Euro N-CAP güvenlik testinden hiç yıldız alamadı. Güvenilirlik alametlerine dair hiçbir şey gösteremeyen Punto deyim yerindeyse çuvalladı. Bu sonuçlarla test tarihinde de bir ilke imza atan Punto Euro NCAP’ ten hiç yıldız alamayan ilk otomobil oldu.

Punto yetişkin yolcu korumasında yüzde 51, çocuk korumasında yüzde 43, yaya korumasında yüzde 52 ve yardımcı güvenlik sistemlerinde ise yüzde 0 aldı. Bu oranlar ise 1 yıldız bile almasına yetmedi.

Euro NCAP’in üst düzey yöneticilerinden olan Matthew Avery konuyla ilgili “Punto tehlikeli bir araç değil ama fiyatlarına göre güvenlik konusunda zayıf” diyerek FIAT’ın başarılı sonuçlar alan diğer modellerinden Punto’ya aktarma yapabileceğini ifade etti. Fiat ise konuyla ilgili ” Güvenlik, FCA için çok önemli bir kriter. Modelimiz Punto, bundan 12 yıl önce yollara çıktığında, sınıfında ilk 5 yıldızlı EURO NCAP otomobili olmayı başardı. Alfa Romeo Giulia, Alfa Romeo Stelvio ve Jeep Compass gibi başarılı sonuçlar elde eden modellerimiz bunun önemli kanıtıdır.” açıklamasında bulundu..

Tabi Euro NCAP’ın son test listesinde sadece Punto yoktu. Listedeki diğer araçlara şöyle bir göz atalım;

Hyundai KONA sürücü güvenliğinden yüzde 87, yolcu güvenliğinden yüzde 85, yaya güvenliğinden yüzde 62 ve yardımcı güvenlik sistemlerinden yüzde 60 alarak 5 yıldız almayı başardı.

Kia Stinger, BMW 6 Serisi GT, Jaguar F-Pace’ de yine EURO NCAP’tan 5’ er yıldız almayı başardı.

Ülkemizde uygun fiyat avantajı ile satış rekorları kıran Dacia Duster ise güvenlik konusunda ortalama bir performans göstererek Euro NCAP’tan sadece 3 yıldız alabildi.

Dacia Duster sürücü güvenliğinden yüzde 71, yolcu güvenliğinden yüzde 66, yaya güvenliğinden yüzde 56 ve yardımcı güvenlik sistemlerinden yüzde 37 alarak 3 yıldıza erişebildi.

Dacia Duster’ın elektronik güvenlik yardımcıları alanında eksik olması test puanını büyük oranda aşağı en çekiyor.

Dacia Duster Euro NCAP Güvenlik Testi Videosu

 

BMW 6 Serisi GT Euro NCAP Güvenlik Testi Videosu

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin