Sınıfının iki iddialı otomobili Fiat Egea ve Toyota Yeni Corolla’yı birçok farklı özelliği temel alarak sizler için karşılaştırdık.

C segmentinin gözdelerinden Egea, piyasaya girdiği günden bu yana “ezber bozan” vurgusu ile satış rakamlarını kendi lehine çevirmeyi başardı. Ezber bozup bozmadığını siz değerli takipçilerimize bırakıyoruz elbette ama kısa sürede elde ettiği başarılarla Egea orta sınıfta yerini sağlamlaştırdı.

Toyota Corolla ise Türkiye’de benzerini yine Volkswagen Passat’ ta gördüğümüz takıntı düzeyinde bir olumlu algıya sahip. Corolla ise sağlamdır, Corolla ise sorunsuzdur. Peki gerçekten de Corolla oluşan bu imajın hakkını verebiliyor mu? Bunun cevabını öğrenmek için sözü daha fazla uzatmadan hemen Fiat Egea ve Toyota Yeni Corolla karşılaştırmasına geçelim.

İki aracın benzer özellikleri ile başlayalım;

İki araçta C segmentinde yer alıyor. Segmentler ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi için şuraya göz atabilirsiniz.

İki araçta yakıt tipi olarak farklı versiyonlarında Hem dizel hem de benzin kullanıyor. İkisinin de çok sayıda versiyonu ve donanım paketi mevcut. Ayrıca birden fazla karoser yapısına sahipler.

Egea’nın en düşük fiyatlı versiyonu 1.4 Fire 95 HP 59,900 TL.

En yüksek fiyata sahip versiyonu ise Lounge Plus 1.6 M.Jet 120 HP DCT 100,900 TL.

Toyota Yeni Corolla Life 1.33 99 PS 65,950 TL fiyatı ile Corolla’nın en düşük fiyata sahip versiyonu.

Premium 50.Yıl 1.4 D-4D M/M Navi de 123,100 TL ile yine Corolla’nın en yüksek fiyata sahip versiyonu.

Biz bu karşılaştırmamızda iki araç için de sedan kasa yapısına sahip modelleri ve motor ve fiyat olarak birbirine yakın versiyonları seçtik.

Fiat Egea Urban 1.6 Multijet 120 HP Ekim ayı itibari ile 84,400 TL’den satılıyor.

Toyota Yeni Corolla Advance 1.6 132 HP ise 84,550 TL’ den satılıyor.

1598 cc silindir hacmine sahip iki araçta 4 silindir ve manuel vitese sahip.

Egea 120 beygir gücünde olmasına rağmen 320 Nm tork üretiyor. Buda aracın çekiş sisteminin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. 1.6 Motora sahip bir araç için 320 Nm tork gerçekten fevkalade. Aynı zamanda bir aracın tork oranı ne kadar yüksek ise aracı geniş bir devir aralığında çok az vites değiştirerek kullanabilirsiniz. Tork, araç motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Bu dönüşlerin çok veya az olması, arabanın hızını ve çekiş gücünü artırıp – azaltırken; piston kollarının uzun ya da kısa olması da, aynı şekilde arabanın performansını etkiler.

Egea geniş bir bagaj hacmine sahip. Fakat bagaj kapağı yeterince donatılmamış. Bagajı kapatmak istediğinizde tutacak bir kulp bulamıyorsunuz. İç mekanda her şey derli toplu görülmesine rağmen kullanılan malzeme yapısı kalitesiz olduğu için aparatların çacuk hasar almasına neden olabiliyor. 5 inçlik dokunmatik ekranı ise telefonların inçlerini düşündüğümüzde çok küçük kalıyor. Onun dışında dış görünüm olarak fena durmuyor. Farların ön panjura doğru çıkıntı yapması ve kaput üzerinde verilen kavis aracın oldukça dinamik ve agresif görünmesini sağlıyor.

Yurt dışında Tipo adı altında satılan Egea şehir dışında oldukça az yakıt tüketirken araçtan performans istediğinizde ya da şehir içinde kullandığınızda yakıt tüketimi oldukça artıyor.

Gelelim Toyota Corolla’ya…

Yeni Corolla 132 beygir dizel motoruyla 160 Nm tork üretiyor. Aslında her ne kadar “Yeni” desek de aslında Corolla yenilenmedi makyajlandı. Corolla’nın bu makyajlı halinde ebatlarında bir değişme söz konusu değil. Bu da çok geniş bagaj hacmi sunan rakiplerine göre geri planda kaldığını gösteriyor. Onun dışında ön kısımda da çok fazla bir değişme gitmeye Corolla’da arka stop lambalarının değiştiğini görüyoruz. Yatay formlarla görünümün biraz olsun değiştirilmek istendiği Corolla iç kısımda da çok fazla bir değişeme gitmemiş. Aracın yaşam alanı her ne kadar geniş olsa da ön kısımda biraz yüksek tasarlanan göğüs kısmı sizi biraz rahatsız ediyor. Yalıtım konusunda da çok iyi performans sergileyemeyen Corolla ıslak zeminler de davlumbazdan içeriye ses alıyor. Ama kuru asfaltta ilerlerken aasfalt sesini ve çok hızlı olmadığınız sürece rüzgar sesini de içeriye çok almıyor.

Göğüs kısmında Toyota yine dijital saatten vazgeçmemiş görünüyor. Kullanışlı bir dokunmatik ekrana sahip panele yer verilen Corolla’nın direksiyonu ve iç tasarımı kaliteli bir hava oluşturuyor. Yakıt değerleri de aslında oldukça fazla olan Corolla’dan yüksek bir performans beklememek gerekiyor. Araç çok ürettiği tork değerleri ile performans kaybı yaşayabiliyor. Corolla aracı oldukça kibar kullanacak ve incitmeyecek ve sorunsuz bir araç isteyen sürücüler için ideal bir araç. Yüksek performanslı bir araç istiyorsanız Corolla size göre değil. Hem fiyat olarakta Corolla yine rakiplerine göre pahalı bir araç.

Yazımızın başında değindiğimiz gibi Corolla oluşturduğu sorunsuzluk algısının ekmeğini yemeye devam ediyor.

Hadi şimdi de iki aracın rakamsal değerlendirmesine bir göz atalım;

Ha unutmadan sizde değerli yorumlarınızla bu karşılaştırmaya katkı sağlarsanız seviniriz.

Ayrıca Egea için size özel fiyat teklifi almak için buraya 

Corolla için fiyat teklifi almak isterseniz de buraya tıklayın

 

Temel Bilgiler Fiat Egea Urban 1.6 Multijet Toyota Yeni Corolla Advance 1.6
Gövde Tipi Sedan Sedan
Segment C C
Kapı Sayısı 4 4
MTV 1035 TL 1035 TL
Yakıt Tipi Dizel Benzin
Model Yılı 2017 2017
Motor
Silindir Hacmi 1598 cc 1598 cc
Silindir Adedi 4 4
Performans
Beygir Gücü 120 hp 132 hp
Azami Tork 320 nm 160 nm
Azami Devir 3750 6400
Hızlanma (0-100 Km) 9,8 saniye 10,0 saniye
Maksimum Hız 200 km/s 200 km/s
Şanzıman – Çekiş Sistemi
Vites Türü Manuel Manuel
Vites Adedi 6 6
Çekiş Önden Çekişli Önden Çekişli
Yakıt Tüketimi – Gaz Salınımı
Şehir İçi Yakıt Tüketimi 5,2 lt 8,1 lt
Şehir Dışı Yakıt Tüketimi 3,6 lt 5,2 lt
Ortalama Yakıt Tüketimi 4,2 lt 6,3 lt
Karma Co2 Salınımı 110 144
Yakıt Deposu 45 lt 55 lt

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin