İlk bakışta biraz kulağa ilginç geliyor olsa da Türk mühendisleri tarafından Tofaş’ın Bursa’daki üretim fabrikasında geliştirilen ve geleceğe ışık tutacak Fiat Doblo’nun elektrikli versiyonu oldukça şaşırtıcı.

Panelvan araç Fiat Doblo Cargo inanılmaz sessiz görünüyor. Tofaş’ın Ar-Ge çalışmaları kapsamında yer alan tamamiyle elektrikli motora sahip ve şarj edilebilir yerli batarya ile donatılab Doblo, kontağa bastığınız anda sizleri şaşırtmaya başlıyor.  Genel olarak ticari segmentte olan araçlarda ses izolasyonu zayıf olur. Özellikle de dizel motorun sesini ve vites geçişlerini hissettirir. Elektrikli versiyon Fiat Doblo bu konu da tüm hassasiyetini göstererek oldukça avantajlı ve sınıfının en sessiz araç oluyor.

 

 

İlginizi Çekebilir: Yeni Renault Clio Hibrit Motorla Geliyor

Full depo şarj ile toplamda 210 km’lik mesafe ve henüz geliştirilme aşamasına devam ediyor olsa dahi yeterli bir menzil sunuyor durumda. Doblo tüm ısrarıyla batarya konusunda yerli çözümler üzerinde kalarak yazılımı kendisi geliştiriyor. Bununla birlikte ithal rakiplerinde ötesine geçmek üzere.  Bu olayın arkasındaki güç ise Tofaş Ar-Ge ve Türk mühendislerin kalitesidir. Bursa’da üretilen Doblo DODGE armasıyla Amerika’ya ihraç edilen nadir yerlilerden birisidir.

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan hatta üretilen ilk 2 araç Vakko firmasına teslim edilerek günlük sevkiyat işlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Ve yine günlük kullanıcı geri bildirimleri Tofaş mühendislerine iletilerek araç çalışırken test edilmektedir. Ayrıca bir diğer konu ise araca plaka takılarak trafiğe çıkma işlemleri tescil edilerek uygun hale getirilmiştir.

 

 

 Elektrikli Fiat Doblo’nun özellikleri

2016 yılında Fiat Egea Hatchback banttan indirilirken Fiat Doblo’nun elektrikli versiyonu görüntülenmişti. Fakat açıklama ve ön bilgiye kapalıydı. Bu gün gelinen noktada ise Fiat Doblo Cargo 111 bg güç ve 220 Nm tork üreten elektrikli bir motorla karşımıza çıkıyor. 30 kWs’lik bataryaya sahip, hızlı şarj edilebilir özelliği ve 210 km’lik sürüş menzi sunuyor. Bu sahada yer alan gerçek rakamlar ile Doblo Cargo’nun cömert yükleme alanı, binek araçları aratmayacak yol tutuşu, performansı ve konforu ile test sürüşüne katılanları etkilemeyi başarıyor.

 

 

Fiat Doblo Cargo elektrikli versiyonu her an üretilebilir

Elektrikli versiyon Fiat Doblo’nun üretimi için her an start verilecekmiş gibi görünse de araç henüz gelişim aşamasındadır. Çünkü Tofaş mühendisleri teknoloji hızını takip etmeye çalışıyorlar ve yerli çözümler ile mümkün olduğu kadar dışa bağımlığı en aza indirmeye çalışıyorlar. Henüz gelişim aşamasındaki Elektrikli Fiat Doblo sınıfındaki araçlara fark atmış durumda.

İlginizi Çekebilir: Hyundai 44 Elektrikli Otomobil Üretecek

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin