Otomobil dünyasının geleceğini tamamiyle değiştirecek olan elektrikli otomobil modelleri yer alıyor. Bununla birlikte geleceği hayal edilen otomobilleri daha iyi bir hale getirebilmek için pil sistemi geliştiriliyor.

İlginizi Çekebilir: 2021 Skoda Superb Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

Gün geçtikçe elektrikli otomobillerin sayısı artıyor. Tesla’nın da öncü olduğu bu alanda şu anda hemen hemen her üretici devasa yatırımlar gerçekleştiriyor. Ancak hala çoğu kişi için mevcut olan modellerin menzilleri yetersiz kalıyor. Alınabilecek olan birçok elektrikli modeller 300 ila 400 km menzil sunuyor. İşte bundan dolayı bu menzil arttırmak için bir sistem geliştirilmiş durumda.

İnnolith AG firması, kısa zaman önce dünyanın ilk ve tek 1000 Wh/kg değerine sahip şarj edilebilir pil sistemini geliştirdiğini açıkladı. Kilometre başına watt saat (Wh/kg) açıklandığı kadarı ile pillerdeki enerji yoğunluğunu tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir ölçü birimidir.

 

 

İlginizi Çekebilir: Hyundai ve Kia Ortaklığında Elektrikli Araç Platformu Geliştirilecek

Karşılaştıracak olursak Tesla Model 3 içinde 250 Wh/kg pil sistemi bulunuyor. Firma bunu gelecekte 330 Wh/kg seviyesine taşıyacağı bekleniyor. İnnolith AG, geliştirdiği 1000 Wh/kg pil sistemiyle bu konu da çok büyük artış getirerek bu pile sahip bir aracın 1000 km menzile ulaşabileceğini söylüyor.

Elektrikli araçlar bu teknoloji ile birlikte sınırları aşacak gibi görünüyor

Tek bir şarj ile 1000 km menzil gerçekten de inanılmaz görünüyor. Şarjım biter mi? Acaba yolda kalır mıyım? endişelerine son verecek sistem, aynı zamanda da üretim maliyetini düşürdüğü söyleniyor. Çünkü bu pil sisteminde egzotik ve materyaller bulunmuyor ve kullanmıyor. Ayrıca tercih edilen inorganik elektrolitlerin yangın riskini de çok ciddi oranda azalttığı belirtilmekte. Bu durum çok büyük bir önem arz ediyor. Bazen maalesef ki kötü bir şekilde yanan Tesla modellerinin haberlerini duyuyoruz.

6 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin