Bir şeyler satın alırken o ürünün hangi ülkede üretildiği bize o ürünün kalitesi hakkında bir fikir verir. Örneğin Made İn China yazan ürünler şuan her ne kadar kalite anlamında kendilerini geliştirmiş olsa da birçok tüketici tarafından kalitesiz, dayanıksız ucuz ürünler olarak görülmeye devam ediyor. Yani kısacası eğer bir ürün Çin’de üretiliyor ise o ürüne ve dolayısı ile o ülkeye güvenmiyoruz anlamına geliyor.

Uluslararası bir araştırmada, 49 ülkeden nüfusun yüzde 90’ının temsil edecek şekilde 43 bin kişi üzerinde bir araştırma gerçekleştirildi.

Bu araştırmanın konusu ise ülkelerin üretimde ki hem güvenirlik düzeyleri hem de en güvenilir ürün grubu tespit edildi.

Listenin başında sizlerin de tahmin edeceğiniz üzere batılı ülkeler ön planda bulunuyor. İlk sırada ise Almanya var.

Almanya’ya üretimde yüzde 100 güven duyulurken, bu ülkede en çok üretilen araçlara güveniliyormuş. Listenin ikinci sırasında yer alan İsviçre’de en çok altın üretimi dünyanın güvenini kazanmış.

4,5 ve 6’ıncı sıralarda sırasıyla İngiltere, İsveç ve Kanada yer alırken bu gelişmiş ülkeler araçlarıyla ön plana çıkıyor. Listenin 7. sırasında yer alan İtalya’nın ise artık ürettiği otomobillere değil ilaçlara daha çok güvenilmeye başlanmış.

30 ülkenin yer aldığı listenin 24’üncü sırasında Türkiye bulunuyor.

Türkiye’de üretilen ürünlere duyulan güven yüzde 37 seviyesinde. Yani dünyada her 100 kişiden sadece 37’si ‘Made in Turkey’ yazılı etiketlere güveniyor. Türkiye’de üretilip dünyaya ihraç edilen en güvenilir ürün grubu ise otomotiv. Ülkenin otomotiv sektörü bir kez daha Türkiye’nin en iyisi olduğunu kanıtladı. Türkiye’nin açık ara ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü kaliteli üretimle bize duyulan güveni bir nebze de olsun artırmış. Listenin son sırasında yer alan Çin’in artık kalite algısını giderek arttırdığını yazımızın başında belirtmiştik. Listenin zirvesinde olan Almanya’nın da dizel skandalı sonrası duyulan güveni biraz sarstığını söylemek gerek. Bu gelişmelerde önümüzdeki yıllarda sıralamaların epey bir değişebileceğini gösteriyor gibi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin