DS kartları yeniden karıyor. Eli bu kez de epey güçlü olan marka DS 3 Crossback ile rekabeti kızıştıracak. İlk sızıntı ayrıntıları ile bizleri heyecanlandırmayı yine başaran 2019 DS 3 Crossback, Fransa’da düzenlenen Paris Otomobil Fuarı öncesinde tüm kozlarıyla artık karşımızda yerini alıyor.

En şaşırtıcı hamlesini beklenenin de öncesinde satışa sunulacak olan elektrikli sürümü ile yapan marka, Türkiye’deki müşterileri için de önemli bir talih olabilir.

Bu sürümde yeni ölçün üzerinden 300 km gibi yeterli menzil oranı kat edebileceğini gördüğümüz DS 3 Crossback, kokpit tasarımı ile de ölçünler dışına varmak isteyenlere hitap ediyor. Kendiliğinden dışarı çıkan gizli kapı kolları ise lüks hissiyatı zirveye çıkartıyor.

2019 DS 3 Crossback Teknik Özellikleri

Motor bilgilerini irdelediğimiz aracın öncelikle gelin bize ne gibi seçenekler sunuyor ona bakalım. Başlangıç seviyesinde başladığımız PSA grubunun diğer modellerinden de tanıdığımız PureTech motorlar karşımıza geliyor. Sürücüler 1,2 litre hacimli bu motoru 100, 1300 ve 152 beygir olmak üzere üç farklı sürüm üzerinden alabilecekler.

Dizel yakıta da şimdilik yüzünü dönmeyen DS, 1,5 litrelik BlueHDi makineyi 100 beygirlik sürüm üzerinden aileye dâhil edecek. Asıl konuya yani elektrikli motora odaklandığımızda ise daha da heyecanlanıyoruz.

Aracı DS3 Crossback E-Tense ismiyle satışa sunacak olan DS, öne çıkan teknik verileri de şimdiden paylaşmış durumda. İçinde barındırdığı bir adet elektrikli motorla 136 PS güce ve 260 Nm tork oranlarıyla yollara inecek olan modelin 0’dan 100’e çıkması için 8,7 sn’ye ihtiyacı var. Son hız konusunda ise Sport modda 150 km/s‘lik değerin paylaşıldığını söyleyebiliriz.

DS 3 Crossback Elektikli Versiyon Özellikleri

Bu verileri değerlendirdiğimiz de DS 3 Crossback’in o bildiğimiz elektrikli otomobil dinamizmine sahip olmadığını belirtebilirz. Fakat işe biraz da amaç odaklı baktığımızda 300 km menzil (NEDC değerine göre 450 kilometre) değeri pek çok kişi için fazlasıyla yeterli nitelikte. Hızlı şarj desteğiyle 30 dk’da %80 oranında doluma erişebilmesi de bir diğer önemli nokta diyebiliriz.

11 kW’lık ölçün şarj noktası kullanılarak yapılan dolumlarda ise % 100’lük seviyeyi görmek 5 saate kadar çıkıyor. Seviyeler DS’nin yeni üyesi dahil olacağı sınıf gereği bir hayli zengin olmak vaziyetinde. Bu alanda hedefi bir hayli yükseğe çıkarmış görünen marka, otomatik kapı kolu sayesinde oyuna bir adım önden başlayabilir. Dış tasarımında Matrix LED Vision far grubuyla gelen DS3 Crossback, 18 inç‘lik jantların dizaynı da genel karakteri tamamlama noktasında başarılı diyebiliriz.

MONTMARTRE, BASTILLE, PERFORMANCE Line, RIVOLI, OPERA ve kısıtlı üretim olmak üzere La Premire paketleri Ds 3 Crossback ile birlikte gelecek seviye paketleri olarak ayrıntılara yansıyor. İç bölümüne baktığımızda bizleri DS 7 Crossback’ten ayrılan faktörler karşılamakta. Ortada yer verilen ekranın ebatını 10,3 inç olarak belirleyen marka, PSA grubunun en önemli niteliklerinden biri olan dijital sürücü ekranını da şık bir kişiselleştirme ile araca dahil ediyor.

DS’nin bu noktada üzerinde durduğu bir diğer nokta araçta yer verilen ses sistemi. Ses sistemi için özellikle ayrı bir çaba sarf ettiği söylenen DS mühendisleri netice olarak kabinin diğer noktalarına dağıtılan ve akustik açıdan ideal konumlandırılan 12 adet hoparlör ile toplam 515 Watt ses çıkışına sahip üst donanımda bir ses sistemine kavuşmuş durumda.

Özellikle aracında eşya taşıyan kullanıcılar için önemli bir husus olan bagaj hacmi içinse şimdilik 350 litre civarında bir alanın telaffuz edildiğini görüyoruz.

DS 3 Crossback Fiyat Listesi

Fransa’da düzenlenen Otomobil Fuarı’nda yarım kalan diğer özelliklerini de göreceğimiz DS 3 Crossback, 2019 yılından itibaren satışta olacak.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin