Japon Otomobil devi Mitsubishi, sektörün geleceği için önemli bir açıklama yaptı. Mitsubishi açıklamasında otomobillerde aynaların yerine geçebilecek çok fonksiyonlu bir kamera geliştirdiğini açıkladı.

Yapay Zeka Temelli Kamera

Otomobillerden aynaların çıkarılabilmesine imkan tanıyan bu kamera teknolojisi, geriye doğru 100 metrelik görüş açısı sağlıyor. Yapay zeka temelli bu kamera, söylendiği kadarıyla 100 metreden obje algılama yapabiliyor. Yani arkadan yaklaşan otomobil, kamyon, yaya ya da motosikletleri belirleyebilen kamera, buna göre sürücülere anlık bildirim yapıyor. Objelerin otomobile olan uzaklığını da belirleyebilen teknoloji, aynasız otomobillerin gerçeğe dönüşmesi için büyük önem arz ediyor. Obje algılama doğruluğu tam yüzde 81 seviyesinde olan kamera sistemi, özellikle şerit değişimleri için büyük güvenlik getiriyor. Kör noktası olmayan kameralar yorgun olunan durumlardaki hataları da önleyebiliyor. Kameralara ise yerleşik görüntüleme sistemlerinden bakılabileceği söyleniyor.

İlk aynasız otomobillerin önümüzdeki yılın başında Japonya’da yola çıkması bekleniyor. Bu otomobillere Avrupa’da da izin verildiği belirtilirken, bu sistemler otonom yani sürücüsüz araçlar için de önemli bir noktada bulunuyor. Hem yan hem de dikiz aynasının yerini alacak kameralar, şirketin açıklamasına göre daha da iyi hale gelecek. Şu an kötü hava şartlarındaki performanslarının artırılmasına çalışılan teknoloji, birçok hayatı kurtaracak gibi duruyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin