Japon otomotiv Devi Nissan’ın kardeş markası olarak bilinen Datsun 1986 yılında üretimine son verilmişti. Sonrasında ise 2013 yılında tekrarda yollara çıkmıştı. Ekonomik modeller üretmek adında tekrardan konumlandırılan marka çok yakında Türkiye’ye gelecek.

Japon markası olan Datsun yakın zaman diliminde ekonomik olarak Türkiye pazarında satışa sunulacak.

Datsun Türkiye’de

Global dünya pazarında Nissan’ın ön plana çıkabilmesi için üretimi 1986 yılında durdurulmuştu. Çeyrek asırlık derin bir uykuya yatmıştı. Gelişmekte olan Pazar için 2013 yılında yeniden doğan Datsun; Rusya, Afrika ve Hindistan ülkelerinde ekonomik modelleri ile satışa başladı. Örnek olarak gösterecek olursak Japon markası Datsun’un Hindistan ülkesinde satışa sunduğu G0 modeli sadece 5 bin dolara satılmaktadır.

Nissan’ın başkanı Peyman Kargar açıklamasında Türkiye ve Pakistan başta olmak üzere ekonomik modeller için nabız yoklaması yaptıklarını belirtti. Kuzey Amerika bölgesinde  düşmekte olan satışların ekonomik ve hesaplı modellerle sübvanse edeceklerini belirten Kargar, yüzde 3.7 Pazar paylarını yüzde 5’in üzerinde hedeflediklerini belirtti.

Datsun ne zaman geliyor?

Ekonomik model olarak belirlenen Datsun için Nissan Türkiye’de satış operasyonu çalışmalarına başlamış durumda olduğu görülüyor. Nissan’ın Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök şu ifadeleri söyledi;“ Nissan, Türkiye hedeflerine ulaşması durumunda markayı Türkiye’ye hemen getirmeyi planlıyor. Teşkilatlanma çalışmlarına ise başlamış durumda bayi ağı olarakta kendi bayilerini kullanmayı planlıyor. “ Yürütülen bu çalışmaların ise 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin