CVT şanzıman sonsuz şanzıman olarakta bilinen tam otomatik şanzıman çeşididir.

CVT (Constantly Variable Transmission) şanzıman Türkçe’ye çevirirsek sürekli değişken iletim veya sürekli değişken hareket iletimi olarak çevriliyor. Yabancı kaynakların bazılarında Twist and Go (Çevir ve Git) da deniyor. CVT şanzımanı beklide birçoğumuz isim olarak bilmesek de birçok kez gördüğümüz hatta kullandığımız maxi scooterlar da bulunuyor.

 

Cvt şanzıma’nın bizlere sağlayacağı avantajlara gelecek olursak sarsıntısız geçişlere sahip olması, daha az yakıt tüketimi sağlaması, gürültüsüz çalışması bunlardan bazılarıdır. CVT şanzımanda vites kutusu ve debriyaj bulunmamaktadır.  Makara ve kasnak sistemiyle gücü motorlardan tekerleklere ileten bir sistemdir. CVT şanzımanda dişli bulunmaz bunun yerine kronik yapıda makaralar vardır. Makaraların sadece alt ve üst kısmı belirlidir bunların aralığında sonsuz vites bulunur. Diğer manuel ve otomatik şanzımanlar da devir hızı ve araç hızı birbirine bağlıdır fakat CVT şanzımanda devir aynı kalsa dahi hız artmaya devam edebilir.

CVT şanzımanlar da normal sürüş için D vites seçeneği vardır.Bu seçenek sayesinde araç yüksek devirlere çıkmadan düşük ve orta devirlerde vites geçişi ve kullanımı sağlar. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanır. Bir diğer seçenek ise S seçeneğidir. Bu seçenekte istenilen hızlara daha erken ulaşılabilmesi için şanzıman devri yüksek tutar ve daha hızlı bir şekilde istenilen sürate ulaşılmasını sağlar.

CVT kullanan Markalar ve Bunlara Verdikleri İsimler

Audi- Multitronic

Nissan- X- Tronic

Ford- Durashift

Toyota- Multidrive S

Subarı- CVT

Audi Modelleri İncelemek İçin Tıklayın

Nissan Modelleri İncelemek İçin Tıklayın

Ford Modelleri İncelemek İçin Tıklayın

Toyota Modelleri İncelemek İçin Tıklayın

Subaru Modelleri İncelemek İçin Tıklayın

PAYLAŞ
Önceki İçerikRenault Clio
Sonraki İçerikVolvo S60

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin