Dünyanın en hızlı canlılarından biri olan Çita ile Formula E aracı pistte karşı karşıya geldi.

Hızları saattle 120 km’ ye çıkabilen Çita, FIA’nın Formule E aracı karşısında iyi mücadele etti.

Formulae serisi yarışları Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) tarafından organize edilen elektrikli otomobil yarışıdır.

0’dan 100 km/s hıza iki yarışmacının da 3 saniyede çıktığı karşılaşma, Güney Afrika’da bir pist üzerinde gerçekleştirildi.

Yarışı Formule çok küçük bir farkla Formule aracı kazandı.

Yarışın amacaı elbette performans ölçmek değildi. FIA bu drag yarışı ile iklim değişikliğine vurgu yapıyor. İklim değişikliğinin Çitalar üzerindeki etkisine dikkat çekmek için hazırlanan video, elektrikli otomobillere de vurgu yapıyor. Söylendiği kadarıyla çitalar iklim değişiklikleri nedeniyle en büyük risk altında olan 10 canlı arasında bulunuyor ve çevre için elektrikli otomobillere yatırım yapmak gerekiyor.

Formula E ile amaç elektrikli araçlarla daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak

Formula E serisini arkasında elektrikli araçları yaygınlaştırmak gibi bir amaç da bulunuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması dünyanın daha az kirletilmesine anlamına geliyor. Bunun öncülerinden olan seri, elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesini de hızlandırıyor. Büyük yarış serisinin dördüncü sezonu ise 2 Aralık tarihinde Hong Kong’da başlıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin