Bugünkü yazımızda araçların en önemli parçalarından biri olan şanzımanları sizler için irdeledik. Bilindiği üzere şanzımanlar araç tercihlerinde önemli kriterlerin başında geliyor. Şanzımanın ne olduğuna kısaca değinecek olursak şanzıman araçların hızını değiştirmeye yarayan dişliler topluluğudur.

Bir yazı serisi şeklinde kaleme alacağımız şanzımanlar konusunda önceliği son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve çok sayıda markanın artık bir numaralı tercihi olan Çift Kavramalı Şanzımanlara verdik.

Bu yazımızda çift kavramalı şanzımanın ne olduğu, artıları, eksileri ve hangi markaların çift kavramalı şanzımanları kullandığını göreceğiz.

 

 

ÇİFT KAVRAMALI ŞANZIMANLAR

Çift kavramalı şanzımanların özellikleri nelerdir?

Son yıllarda çift kavramalı şanzımanlar birçok otomobil üreticisi tarafından tercih edilmeye başlandı. Çoğu üretici artık farklı isimlerle de olsa bu şanzıman sistemini kullanıyor. Örneğin

Renault araçlarında kullandığı çift kavramalı şanzıman sistemine EDC adını verirken, Alman otomobil üreticisi Wolksvagen ise çift kavramalı yeni şanzıman sistemini DSG olarak niteliyor.

Geleneksel otomotik vites sistemlerin de araç vites yükseltirken rahatsız edici derecede sarsıntı yapıyordu. Çift kavramalı şanzımanlar bu sorunu ortadan kaldırırken aynı zamanda sürücünün sürüş performansını arttırması ve yakıt tüketimini belirgin düzeyde azaltması gibi özellikleri ön plana çıkartıyor.

Çift kavramalı şanzıman sistemlerinde vites geçiş sarsıntıları hissedilmeyecek yani yok denecek kadar azdır. Çünkü çift kavramalı şanzıman sistemi araç birinci vitesteyken aracı ikinci vitese hazırlar.

Yani aslında çift kavramalı şanzımanların temel prensibi araç vites de İken aracı geçebileceği viteslere hazır tutmaktır. Araç vites değiştirmeden önce bir ön izleme ile aracın hangi viteslere geçiş yapacağını kestirerek aracın vakit kaybetmeden bir sonraki vitese geçebilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede aracın ivmelenmesinde bir değişiklik olmaz ve vites geçişi de sarsıntısız olur.

Çift kavramalı vites sistemleri bu özellikleri ile yakıt tüketimini de ciddi ölçüde azaltır. Çift kavramalı şanzımanlarla birlikte otomatik vitesli araçların manuel vites araçlara göre daha çok yakıt tüketmesi de tarihe karıştı denebilir. Çift kavramalı şanzımana sahip otomobillerin benzeri manuel vitesli araçlara göre daha az yakıt tükettiği artık bir gerçek.

Çift Kavramalı Şanzımanların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?   

Avantajları                                                    

-Vites geçiş sarsıntıları oldukça azdır.

-Yakıt tüketimini oldukça azaltıyor.

-Manuel araca göre daha konforludur.

-Manuel şanzımana kıyasla anlık olarak çok hızlı vites değiştirebilme imkanı sunmaktadır.

Dezavantajları

  • Arızalanması durumunda yüksek bir maliyet çıkartıyor
  • Manuel vites ile kıyaslandığında daha çok sorun çıkartıyor.

Birçok otomobil markası prensipte aslında çift kavramalı şanzımanları kullanıyor olsa da ufak farklılıklarla birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Yazımının bu kısmında hangi markanın hangi isimle çift kavramalı şanzıman kullandığını ve kullandıkları şanzımanların öne çıkan özeliklerini ele alacağız.

Çift Kavramalı Şanzıman Kullanan Otomobil Markaları ve Bu Şanzımanlara Verdikleri İsimler

Volkswagen Grubu Markaları—-  DSG (Direct Shift Gearbox)

Audi —-S  Tronic

Renault ve Nissan—- EDC  (Efficient Dual Clutch)

Ford ve Volvo—- Powershift

Mercedes-Benz—-7G-DCT

Kia—- DCT

Alfa Romeo—- TCT

FIAT—- DCT

HYUNDAI—- DCT

DACIA—- EASY-R

DSG Şanzıman

Alman devi Volkswagen grubunun kullandığu ve çift kavramalı şanzıman denilince ilk akla gelen şanzımanlardan biri olan DSG şanzıman 8 milisaniyelik vites geçişleri ile maksimum düzeyde performans sağlıyor. Aralarında Skoda, Bugatti, Seat gibi markaların bulunduğu grup, otomatik vitesli araçlarının tamamına yakınında DSG adını verdikleri şanzımanı kullanıyorlar.

DSG şanzımanın öne çıkan özellikleri arasında;

-Hızlı vites geçişleri sunması (Bu süre 8 mili saniyedir) ,

-Manuel vites değişim süreci ile kıyaslandığında sadece 0.2 mili saniyelik bir fark olması,

– Çoğu çift kavramalı DSG şanzımanlar geleneksel P-R-N-D veya P-R-N-D-S(sport) gibi otomatik vites değiştirme modeline sahiptir.

– Ne kadar yüksek devirlerde vites değiştirirseniz değiştirin yine sarsıntısız ve soft bir şekilde geçişler yapabilmesi, yer alıyor.

– Şanzıman spor modda ise alt vitesi motoru güç bandında tutabilmek için uzun tutar.

Bütün bunlar bir araya toplandığında DSG şanzıman kullanan bu markaların konfora ne kadar önem verdiğini görebiliyoruz.

Dsg şanzımanın yukarıda değindiğimiz az yakıt tüketim değerlerine sahip olmasına şöyle bir örnek verebiliriz. Volkswagen’in ülkemizde çok sevilen modeli Passat’ın manuel şanzımana sahip  Comfortline 1.4 TSI BMT 125 PS versiyonunda ortalama yakıt tüketimi 5,3 litre olurken yine aynı versiyonda DSG şanzıman devreye girdiğinde bu yakıt tüketim değerleri 4,9’ a kadar düşüyor.

Powershift Şanzıman (FORD-VOLVO)

Sıradan otomatik şanzımanlara göre %8 yakıt tasarrufu sağlıyor. Hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor yani güç kaybı yaşamıyor. Powershift dişli oranı seçiminde sınırsız seçenek sunduğu için günümüz dizel motorlarında ideal bir seçim haline gelmiştir.

EDC (RENAULT)

6 ileri çift kavramalı vites kutusu  %17’lik yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu sayede km başına 30g daha az CO2 salınımı sağlanmakta.

DCT ( KİA )

DCT şanzıman daha az yakıt harcamak üzere tasarlandı ve manuel modda daha sportif bir sürüş hissiyatı sağlıyor. Hızlı vites değişimlerine inovatif içi boş çift dişli ana mil olanak sağlıyor.

DCT ( FİAT )

Multijet dizel motorlarda kullanılmakta ve DCT şanzıman 350 Nm tork aktarabilmektedir.

7G-DCT (MERCEDES)

Elektronik kumanda, 7G-DCT’nin çoklu vites küçültme fonksiyonu ile gerekli olduğunda vites kademelerini atlar. 7G-DCT direksiyon arkasındaki vites değiştirme kulakçıkları üzerinden manuel olarak da kontrol edilebilir. Sonuç olarak oldukça sportif bir sürüş deneyimi elde edilir.

S TRONİC (AUDİ)

S tronic şanzıman klasik düz vitesin sunduğu yakıt verimliliği ve sportif kullanım özelliği ile modern bir otomatik vitesin kullanım rahatlığını bir arada sunar. Çift kavramalı şanzıman, çekiş gücünde kesintiye yol açmadan seri vites değişimleri sağlar. Araç, uyumlu ve dinamik bir şekilde hız kazanır.

TCT (ALFA ROMEO)

Alfa Romeo markasının geliştirdiği yarı otomatik şanzıman tipidir. Çift kavramalı şanzıman yapısındaki TCT vitesli araçlarda vites geçişi seri ve hızlı bir biçimde yapılır. Özellikle spor araç modellerinde kullanılan bu şanzıman yapısı, aracın mümkün olan en yüksek performansı en az yakıt tüketimiyle sunmasını amaçlar. Vites kullanımı otomatik ve manuel olarak opsiyonludur.

EASY-R  (DACİA)

Easy-R, Dacia’nın vites kutusu gamının en son üyesi. Bu vites kutusu sayesinde şehir içi sürüşte büyük rahatlık sağlayan esnek ve rahat sürüş tarzı elde edilebiliyor. Easy-R yarı otomatik vites kutusu her türlü durumla baş edebilecek iki adet operasyonel moda sahip: ‘Drive’ (Sürüş) ve ‘Manual’ (Düz) ( vites değiştirme).’Drive’ modunda bilgisayar mevcut sürüş koşulları ışığında vites değişimini kontrol ediyor. Vites değişiklikleri motor devri, araç hızı, sürüş stili vb. verilere göre ayarlanıyor.’Manual’ (vites değiştirme) modda ise sürücü vites değişikliklerini tamamen kendisi kontrol altında tutuyor.

DCT (HYUNDAİ)

Hyundai DCT ile otomatik moddayken tork konvertörlü geleneksel otomatik şanzımanlardan bile pürüzsüz ve hızlı geçişlere sahiptir ve daha az yakıt harcar.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin