Yeni bir araç alacağınız zaman ya da araç kıyaslaması yaparken öncelikli olarak baktığımız noktalar vardır. Yakıt tüketimi ve aracın fiyatı öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Yakıt tüketiminde benzinli mi yoksa dizel mi almamız konusunda farklı tercihlerimiz olabilir. Öncelik olarak belirtmeliyiz ki benzin ve dizelin birbirinden pek üstünlüğü yoktur. İki yakıt çeşidinin de belirli konularda artı ve eksileri bulunmaktadır.

Sıfır araç almak isteyen kişiler online ve güvenilir olarak sifiraracal.com üzerinden hem dizel hem de benzinli araçları karşılaştırma yapabilir birçok bayiden uygun fiyat teklifi alabilirsiniz.

Dizel Araçlar Ne Kadar Tasarruflu? 

Öncelikle her iki yakıtın da tipi petrol ürünüdür. Benzin ve dizel hesaplaması yapılırken birden çok faktöre dikkat edilmelidir. Petrol ürünleri; yapıları ve işlenişinden dolayı farklı fiyat ve özelliğe sahip olabilir.

Dizel mi Yoksa Benzinli mi Daha Ekonomik?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de dizel araçların benzinli araçlara göre daha ekonomik olup olmadığıdır. Bu soruya kesin olarak evet veya hayır diye cevap vermek mümkün değildir. Aracınızın kullanım alanı ve sıklığına göre bu durum değişmektedir. Yakıtı dizel 2. El veya 0 km olan aracınızın kilometre başına tükettiği yakıt fiyatı, benzinli bir aracın kilometre başına tükettiği yakıttan daha az olacaktır. Benzinli araçlara nazaran dizel araçlar %25 daha az yakıt harcamaktadır.

İlginizi Çekebilir: 2021 Audi A4 Konsept, Fiyat ve Özellik Önizlemesi

Türkiye’de benzin fiyatlarının pahalı olması nedeniyle dizel araçlara talep artmaktadır. Aracınızın marka ve modeli farketmeksizin benzinli araçlar dizel araç fiyatlarına oranla daha yüksektir. Dizel ikinci el ve benzinli ikinci el satış fiyatları farklıdır. Yıllarca dizel aracınızı kullanarak benzinli araca göre ödediğiniz rakamın fazlasını çıkartabilirsiniz.

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

Dizel motor ile çalışan araçların üretimlerinden dolayı tork yapıları daha güçlüdür. Tork yapısı güçlü olan SUV araçlarda ve yük taşıma araçlarında büyük oranda yarar sağlamaktadır. Dizel motorlar genellikle ağır iş makineleri ve çekiciler için üretilmektedir.

Dizel Araçların Dezavantajları Neler?

Dizel araçlar benzinli araçlara oranla daha pahalıdır. Benzinli bir araca göre dizelin motor kuvveti daha düşüktür. Bu sebeple dizel araçtan beklediğiniz performansı alamayabiliriz.

Dizel motorlu araçlar çalışma sırasında benzinli araca göre daha fazla ses çıkarmaktadır. Fakat son teknoloji yeni dizel motor çeşidine sahip olan araçlar bu sorunu büyük oranla aşmıştır.

Dizel motorlu araçların bakımı benzinli araca göre daha sıktır. Bu sebeple dizel motor bakım ücreti benzinli araçlara oranla pahalıdır.

Dizel yakıt tüketen bir araç, benzinli bir araca göre atmosfere büyük oranla sera gazı salgılamaktadır. Sera gazı çevreye çok zarar vermektedir. Buradan “Benzin mi daha çevreci yoksa dizel mi?” sorusuna cevap vermiş oluyoruz.

Benzinli Araçların Avantajları Nelerdir?

Benzinli araçların motor devir gücü ve performansı daha yüksektir. Dizele göre bakımları daha az aralıklarla gerçekleşen benzinli modellerin ikinci el modelleri daha uygun fiyatlıdır.

Benzinli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Söz konusu benzin ve dizel otomobillerin fiyatı olduğunda benzinli modellerin fiyatının daha fazla olduğu görülmektedir. Yük taşıyan benzinli araçların torku düşük olduğu için sonuç olumsuz olabilir.

İlginizi Çekebilir: 2019 En Çok Satan Otomobilleri Burada

Almak istediğiniz aracı öncelikle bir yılda kaç kilometre kullanacağınızı hesaplayıp 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapıyorsanız dizelden yana seçim yapabilirsiniz. Yakıt masrafının düşüklüğü ve dizel seçeneğinin birçok yönden verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla size geri vereceğini düşünürsek dizel araçlar iyi bir tercih sebebi olabilir.

Dizel mi, Benzinli mi Performans Bakımından Daha İyi?

Öncelikle aracınızdan beklentilerinizi belirleyin. Yük taşımak için kullanacaksanız tercihiniz torku yüksek dizel olan bir araçtan yana olmalıdır.

Benzinli mi, Dizel mi Daha Hızlı?

Hız ve motor gücü sizin için önemli ve motor bakımına çok sık gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız benzinli araç tercihi sizin için güzel bir seçim olabilir.

Benzinli mi, Dizel mi Daha Uzun Ömürlü?

Benzin ve dizel motor tipinin kullanımı ve dayanıklılığının ölçütü değişebilir. Dizel motorlarda belirli aralıklarla yapılan bakım motor ömrünü uzatırken kalitesiz yakıt kullanmak motorun ömrünü kısaltmaktadır. Benzinli motorlar dizel motorlara göre daha uzun ömürlüdür.

 

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin