Mevsim şartlarının değişmeye başladığı şu günlerde artık yavaş yavaş yaz aylarının o rahat alışkınlıklarını yazlık kıyafetlerimizde beraber kaldıracağız. Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu aylarda gribal rahatsızlıklar da artacaktır. O nedenle sizlere bol bol nane limon içmenize tavsiye ediyoruz.

Hava şartlarının değişmesi sadece insan bünyesini değil arabaların da bünyesini etkiliyor. Aracınızın değişen iklim şartlarına hazır olmasını sağlayın. Sonbaharda keyifli bir sürüş keyfi için bilmeniz gereken 10 pratik ipucunu sizler için sıraladık.

Frenleri ve lastikleri kontrol edin.

Kötü hava koşullarına buna bağlı olarak yol koşulları ve diğer tehlikeli durumlar bu mevsimde karşımıza çıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle aracımızın fren ve lastiklerinin sağlam olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Lastiklerin aşınmışsa, lastikleri değiştirmeniz gerekir. En iyi fren ve lastik performansını alabilmek için fren ve lastikleri ücretsiz olarak kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca, hava sıcaklıkları düştüğünden lastik basıncının düşmesi nedeniyle lastik basıncını kontrol edin. Basıncı, araç üreticisi tarafından önerilen seviyelerde tutun.

Işıkları kontrol edin. Otomobilin dışına çıkın ve farların, park lambalarının, fren lambalarının ve acil flaşörlerin yani tüm ışıkların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kırılmış tüm ampulleri ve çalışmayı bırakmış ampulleri değiştirin. Bütün ışıkların temiz olduğundan emin olun.

Silecek lastiklerini değiştirin. Yağmurların sık sık görülmeye başlayacağı sonhabar mevsiminde sileceklerde son derece önemli. Silecek lastiklerinin amacı, ön camı tamamen temizlemektir. Çatlamış veya aşınmış bıçaklar yeterli bir iş yapmazlar. Bıçağın kauçuğunun esnek olduğundan emin olun ve bıçakların camı temizlediğini görmek için silecekleri çalıştırın. Aşınmış bıçakları değiştirin.

Isıtıcının / buz çözücünün çalışıp çalışmadığından emin olun. Düzgün çalışmayan bir ısıtıcıyla araç kullanmak eğlenceli ve güvenli değildir. Sisli ve soğuk havalarda da kaza genelde kaçınılmaz olur. O nedenle ısıtıcı ve buz çözücülerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ön ve arka cam buz çözücülerini kontrol edin. Gerekirse, ısıtıcı ve buz çözücü sistemleri onarılmasını sağlayın.

Aküyü kontrol ettirin. Soğuk havalarda aracı çalıştırmak için tam şarjlı bir akü gereklidir. Akünüzü ilgili kişilere kontrol ettiriniz. Akü terminallerinde veya kablo uçlarında aşınma belirtileri görürseniz akünüze dikkat etmeniz gerekir.

 

Davlumbazın altından muayene edin. Davlumbazın altına bakmak, belirgin aşınma belirtileri veya değiştirilmesi veya takılması gereken öğeleri tanımlamanıza izin verecektir. Soğutma sisteminde sızıntı, çatlak veya gevşek kelepçe olup olmadığına bakın. Tahrik kayışlarının alt kısmında yıpranma olup olmadığına bakın ve gerekirse değiştirin. Herhangi bir motor gürültüsü, püskürtme veya diğer motor sorunlarını fark ettiyseniz, motorunuzu işinin ehli bir ustaya kontrol ettiriniz.

Yağ ve hava filtresini değiştirin. Yağ kirli ise veya önerilen yağ değişim zamanındaysanız, yağı değiştirin. Ayrıca, düzgün çalışmasına izin verecek kadar temiz olduğundan emin olmak için hava filtresini de kontrol edin. 60 watt’lık bir ampul tutarken ışığı göremiyorsanız, hava filtresini değiştirme zamanı gelmiştir.

Dolum soğutma sistemi. Uzmanlar, motor soğukken taşma tankındaki soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmenizi önerir. Seviye çok düşükse uygun antifriz özelliği sağlamak için 50/50 su ve soğutma sıvısı solüsyonu ekleyin. Soğutma sistemini tekrar doldurmanız gerekebilir.

Tüm sıvı seviyelerini kontrol edin. Buna yıkama sıvısı, transmisyon, fren ve hidrolik direksiyon sıvısı dâhildir. Bunların hepsi minimum güvenlik düzeyinde veya üzerinde olduğundan emin olun ve gerekirse tekrar doldurun.

Aracınızı Güzelce Temizlettirin veya Temizleyin. Saçma gelebilir ama arabanızı detaylıca temizlemek potansiyel sorunların fark edilmesini kolaylaştıracaktır.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin